مصاحبه پایان سفر به استان کهگیلویه و بویر احمد

مشکل بهره برداری از آب بزرگترین مشکل کهگیلویه و بویر احمد/ سد تنگه سرخ/ قابلیت‌های گردشگری استان/ اشتغال جوانان/ کمک به احداث یک پارک فناوری و یک پردیس/ اختصاص 90 میلیارد تومان به بخش درمان و آموزش پزشکی/ دیدار با اقشار مختلف استان/ تشویق عشایر و روستایان به ماندن و هجرت نکردن به شهر/ جذبه گردشگری عشایر / فعال شدن هرچه بیشتر عشیار در گیاهان دارویی/ آبرسانی/ ارتباط/ حمایت از سرمایه گذاران استان/

بسم الله الرحمن الرحیم
قبل از هر چیز باید از میهمان نوازی بسیار گرم و صمیمی مردم بسیار خوب استان کهگیلویه وبویراحمد و مخصوصاً مردم یاسوج تشکر و قدردانی کنم. انصافاً مردم در این سفر در میزبانی خودشان از میهمانانی که خادمان آنها هستند سنگ تمام گذاشتند و همین جا باید از مردم شهرستان‌های مختلف این استان عذرخواهی کنم که خودم نتوانستم خدمت آنها شرفیاب شوم اما برای هر شهرستانی یکی از مسئولین دولتی از وزرا یا معاونین رفتند و من امروز گزارش مختصری از کار آنها را دیدم، مطالباتی که مردم در این شهرستان‌ها داشتند و نظرات آنها را که مکتوب شده بود ان‌شاءالله را دنبال می‌کنیم.
این استان، استان بسیار پر استعدادی است. ما معمولاً در هر استانی که می‌رویم مشکل اصلی آب است،اینجا مشکل اصلی آب نیست، مشکل بهره برداری از آب است که باید برنامه ریزی شود. من فکر می‌کنم سد تنگه سرخ بتواند بخش بزرگی از این نیازمندی‌ها را برآورده کند و طرح‌های آبرسانی که در این سفر تصمیم گیری شده برای چهار نقطه از سد کوثر می‌تواند تحولی ایجاد کند؛ به علاوه برنامه هایی که برای کشاورزی، طرح گلخانه ای، آبیاری قطره ای، آبیاری‌های مدرن با بهره وری بالا، مسئله آبزیان و بهره برداری خوب که از حوضچه‌ها و رودخانه‌ها باید در اینجا انجام گیرد.
در زمینه گردشگری، این استان استعداد بسیار زیادی دارد، هم برای استان‌های همجوار که از لحاظ تفاوت آب و هوایی طبیعت زیبای اینجا می‌تواند جاذبه خوبی برای استان‌های اطراف، خوزستان، بوشهر، فارس، اصفهان و کل ایران باشد و اگر مقداری برنامه ریزی شود جاذبه خوبی برای کشورهای همسایه ما، کشورهای جنوبی، غربی و حتی کشورهای دورتر دارد. از لحاظ طبیعت بسیار زبیاست و مردم باید جذب شوند.
یکی از مشکلات بزرگ استان مسئله اشتغال است که یکی از راه‌های حل آن گردشگری است، یکی از راه‌ها هم توسعه در زمینه کشاورزی است. استعدادی که این استان از لحاظ گیاهان دارویی دارد و فراوری هایی که بعد باید انجام بگیرد و به بازارهای جهانی عرضه شود می‌تواند تحول بزرگی ایجاد کند. در این زمینه معاونت علمی و فناوری رئیس‌جمهور فعال است، بعد از این سفر هم دستور خواهم داد که فعال-تر شود، که می‌تواند هم شغل خوبی ایجاد کند و هم مسیر پرسود و درآمدی است. البته مقصود من فقط گیاهان دارویی نیست، بحث این است که در اینجا از لحاظ فناوری‌های نوین بتوانیم جوان هایمان را آماده تر کنیم.
آقای استاندار در شورای اداری خواستند که ما برای یک پارک فناوری و یک پردیس کمک کنیم. این کار را خواهیم کرد ان‌شاءالله. من از همین جا اعلام می‌کنم که بودجه اش را تأمین می‌کنیم برای اینکه این پارک در این استان تأسیس شود تا جوان‌های ما بتوانند سریع تر از این طریق در فناوری‌های نوین به اشتغال برسند.
در زمینه‌های دیگر هم در این استان تلاش‌های خوبی انجام شده، در این سفر نود میلیارد تومان برای بخش درمانی و آموزش پزشکی اختصاص داده می‌شود، حال چه طرح‌هایی که دیروز افتتاح شد و چه طرح‌هایی که کلنگ زده می‌شود و اجرای آنها دنبال می‌شود؛ مجموعاً دیروز 231 طرح به افتتاح رسید و سی و شش طرح و پروژه مهم کلنگ زنی شد و آغاز به کار کرد، این به معنای آن است که استعداد بسیار خوبی برای کار در اینجا وجود دارد، همه باید تلاش کنیم از این طبیعت خوب و از این مردم غیور و بلند آوازه برای تحول استان استفاده کنیم.
جلساتی که ما داشتیم چه با نخبگان و چه با کارآفرینان در روز گذشته و دیشب با عشایر و نمایندگانی از روستاییان، جلسه بسیار خوب و گرمی بود و آنجا از نمایندگان عشایر و روستاییان استفاده کردیم و نظراتشان را گفتند. به نظر من مطالباتشان همه به حق و درست بود و باید دنبال شود تا آن مطالبات برآورده شود.
عشایر و روستاییان در سراسر کشور سرمایه بزرگی برای ما هستند، همه آنها تولیدگران جامعه هستند. باید کاری کنیم در روستاها شرایطی به وجود بیاید که نیازمند به مهاجرت نباشند و این هجرت روستاییان به شهر معمولاً هجرت مبارکی نیست، ولی ممکن است موارد استثناء داشته باشد. باید کاری کنیم آنها در همان روستاهای خود مستقر شوند تا استفاده و بهره برداری مناسبی شود. خود عشایر جاذبه بزرگی برای گردشگری هستند و می‌شود در گردشگری از آنها استفاده کرد. دیشب بحث شد که عشایر در گیاهان دارویی بیشتر فعال شوند و دولت به آنها کمک و راهنمایی‌های بیشتری کند که آن هم می‌تواند سود زیادی داشته باشد و یک مقدار واسطه‌ها کم شود. نیازمند این بودند که بعضی از محصولاتشان برای خرید و تضمین اعلام شود. به نظر من مطالبات به حقی داشتند که می‌شود آنها را دنبال، عملیاتی و اجرایی کرد.
امروز در شورای اداری هم بحث‌های مختلفی مطرح شد، نماینده محترم ولی فقیه، امام جمعه محترم، نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی، آقای استاندار و دیگران نکاتی را که داشتند مطرح کردند و ان‌شاءالله امیدوارم بتوانیم چه پروژه‌هایی که در این سفر رسماً قول دادیم که مجموعاً 46 طرح و پروژه با 966 میلیارد تومان است و چه پروژه هایی که بخش‌های دیگر انجام می‌دهند، مثل وزارت نفت که برای گازرسانی روستاها و برخی از شهرها تلاش خواهد کرد و قول داده تا سال آینده (1396) بتواند 81 درصد جمعیت استان، شهری و روستایی را تحت پوشش گاز رسانی قرار دهد، محقق کنیم.
در زمینه آبرسانی اساساً نسبت به روستاهای کشور فعال شده ایم. در زمینه راه برای روستاییان از سال گذشته کار بزرگی شروع شده و امسال هم ادامه پیدا می‌کند.
همچنین در زمینه ارتباطات طرح‌های بسیار زیادی در حال اجراست. امروز ارتباطات مهم و از ضروریات زندگی مردم است و با دیروز فرق می‌کند. بعضی‌ها می‌گویند روستایی موبایل و تلفن می‌خواهد چه کار؟ روستایی با شهری چه فرقی می‌کند؟ حال ماها که روستایی زاده هستیم از این حرف خیلی بدمان می‌آید، ولی دیگران هم معلوم نیست از این حرف خوشحال باشند. ما باید با دنیا ارتباط داشته باشیم، روستایی و شهری ندارد. دنیای امروز دنیای ارتباط است. مگر بدون ارتباط سرمایه می‌آید؟ مگر بدون ارتباط توسعه می‌آید؟ و بدون ارتباط کار چقدر سخت می‌شود. اگر کاری دارد باید سفری را طی کند تا این پیام، حرف و مطلب را برساند. ارتباط وسیله زندگی امروز است دیگر با روزهای گذشته و شرایط گذشته کاملاً فرق کرده. در این زمینه هم دولت فعال خواهد بود.
کاری هم برای استان در نظر گرفته‌ایم که ان‌شاءالله مبارک خواهد بود و آن اینکه آنهایی که می‌خواهند در این استان سرمایه گذاری کنند و نیاز به تسهیلات بانکی دارند، بخشی از سود این تسهیلات را به عنوان یارانه به عهده می‌گیریم و برای این کار 140 میلیارد تومان اختصاص داده‌ایم که امیدواریم تحول بزرگی برای شروع به کار سریع‌تر بنگاه‌های اقتصادی و اشتغال جوان‌های ما باشد. همچنین صندوق‌هایی را به عنوان صندوق-های توسعه مدنظر قرار داده‌ایم که کمک می‌کنیم سه صندوق در بخش کشاورزی فعال شود. این صندوق‌ها می‌تواند به توسعه کشاورزی کمک کند. بنابراین از لحاظ فنی و اعتباری هم راه‌های جدیدی را در این استان داریم تجربه می‌کنیم که ان‌شاءالله موفق خواهد بود و این طرح‌ها بعداً می‌تواند در استان‌های دیگر هم اجرا و پیاده شود.
مجموعاً برای طرح‌های آینده‌ای که مدنظر قرار داده شده یعنی آن 3607 طرحی که مدنظر است، بیش از دو هزار میلیارد تومان اعتبار مدنظر است، حالا از طرف دستگاه‌های دولتی و دستگاه‌های عمومی کشور و ان‌شاءالله آنها هم اجرایی و عملیاتی خواهد شد.

102557
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.