توازن نظامی در محیط امنیتی جمهوری اسلامی ایران

توان دفاعی و هجومی یازده کشور رقیب

امروزه با توجه به توسعه و پیشرفت علومی مانند سیاست دفاعی، امنیت بین‌الملل و مطالعات جنگ، لزوم برنامه‌ریزی، شناخت و آینده‌نگری نظامی در بخشهای مختلف تسلیحات، تدوین و تبیین راهبرد و دکترین نظامی برای کشورها روشن و ثابت شده است.
تصویر توان دفاعی و هجومی یازده کشور رقیب

کشورهای مختلف، به‌منظور شناخت دقیق‌تر از تهدیدات بالقوه نظامی، به توسعه تجزیه و تحلیل‌های دفاعی توسط بخش غیرنظامی اهتمام ویژه‌ای دارند. مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری با درک این ضرورت، پروژه‌ای علمی با عنوان «توازن نظامی یازده کشور منطقه‌ای» با توجه به آخرین داده‌های مراکز معتبر تحقیقات دفاعی بین‌المللی از قبیل: «گلوبال سکیوریتی» ، «انستیتو خدمات پادشاهی متحده برای مطالعات دفاعی و امنیتی»، «رند کارپریشن» و «انستیتو بین‌المللی برای مطالعات استراتژیک» انجام داد و به جمع‌آوری کامل‌ترین گزارش درباره توان دفاعی و هجومی یازده کشور رقیب منطقه‌ای پرداخت. ترکیه، اسراییل، مصر، عربستان، پاکستان، اردن، امارات متحده عربی، عمان، کویت، قطر و بحرین یازده کشوری هستند که توازن نظامی آنها در این پروژه علمی مورد بررسی قرار گرفته‌است.

برای اولین‌بار گزارش مربوط به توان نظامی ترکیه به‌عنوان فصل اول این پژوهش جهت بهره‌مندی پژوهشگران و محققان منتشر می‌شود.

ارتش ترکیه، قدرت نظامی برتر خاورمیانه، آسیای میانه، قفقاز و شرق مدیترانه است. در حال حاضر، این ارتش نهمین ارتش بزرگ جهان محسوب شده و طی برنامه جاه‌طلبانه نظامی خود، در صدد است تا در ده سال آینده به ششمین ارتش برتر جهان تبدیل شود. اصل اساسی و تعیین‌کننده سیاست امنیت ملی ترکیه، توسط حکم موجز آتاتورک موسوم به «صلح در خانه، صلح در جهان» تعریف شده‌است. بررسی انواع تجهیزات نظامی، نیروی دریایی، نیروی زمینی و نیروی هوایی، پرسنل نظامی به همراه تصاویری از جدیدترین و مهم‌ترین تجهیزات نظامی کشور ترکیه در این پژوهش قابل مشاهده و مطالعه است.

برای دریافت و مطالعه متن کامل این پژوهش، از لینک زیر استفاده کنید.

لازم است ذکر شود در این سایت، هر هفته گزارش مربوط به توان هجومی و دفاعی یکی از ۱۱ کشور مذکور منتشر خواهد شد.

102609
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.