همزمان با درگذشت امانوئل والرشتاین، سخنرانی وی در مرکز بررسی‌های استراتژیک بازنشر می‌شود:

از هژمونی تا افول غیرقابل بازگشت

همزمان با درگذشت امانوئل والرشتاین، متن سخنرانی این جامعه‌شناس برجسته در مرکز بررسی‌های استراتژیک در سال ۹۲ بازنشر می‌شود.
تصویر از هژمونی تا افول غیرقابل بازگشت

امانوئل والرشتاین جامعه‌شناس و نظریه‌پرداز آمریکایی روز شنبه دهم اسفندماه ۱۳۹۲ میهمان مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری بود. وی که به دعوت انجمن جامعه‌شناسی ایران، انجمن مطالعات فرهنگی و ارتباطات، و با همکاری مرکز بررسی‌های استراتژیک به ایران سفر کرده‌بود، در روزهای ۱۰ تا ۱۶ اسفند در ایران اقامت داشت و با ارائه سه سخنرانی، ایده‌های خود درباره نظام جهانی مدرن، و بالاخص افول هژمونی آمریکا را ارائه کرد.

والرشتاین که مؤلف بیش از ۳۰ جلد کتاب و افزون بر ۲۰۰ مقاله در مجلات حوزه‌های مختلف علوم اجتماعی است، عمدتاً با اثر چهار جلدی «نظام جهانی مدرن» که در فاصله سال‌های ۱۹۷۴ تا ۲۰۱۱ منتشر شده‌اند شناخته می‌شود. والرشتاین بر اساس همین نظریه به تحلیل تحولات ژئوپلتیک و از جمله تحلیل افول هژمونیک آمریکا پرداخته است.

سخنرانی والرشتاین در مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری با عنوان «موقعیت ژئوپلتیک ایالات متحده از ۱۹۴۵: از هژمونی تا افول غیرقابل بازگشت» ارائه شد. والرشتاین در این سخنرانی به بحث درباره پیروزی قاطع ایالات متحده در پایان جنگ جهانی دوم و پس از رقابتی طولانی با آلمان، معنای هژمونیک بودن آمریکا پس از ۱۹۴۵، مواجهه آمریکا با اتحاد جماهیر شوروی، تحولات ژئوپلتیک آمریکا از ۱۹۴۵ تا ۱۹۷۰، شکننده بودن شبه‌انحصارهای ژئوپلتیک، تلاش رؤسای جمهور آمریکا از نیکسون تا کلینتون برای کند کردن روند افول هژمونیک و موفقیت‌های جزئی آن‌ها، ظهور نئوکان‌ها در سیاست ایالات متحده از سال ۱۹۹۸ به بعد، واقعه یازده سپتامبر و دنبال کردن یک‌جانبه‌گرایانه اعمال سلطه و چرایی شکست این تلاش، انتخاب باراک اوباما و بازگشت به سیاست‌های کلینتون و چرایی ناکامی این سیاست‌ها برای کند کردن روند افول هژمونیک، و در نهایت مشکلات سیاست امروز ایالات متحده پرداخت.

در این نشست شماری از اساتید دانشگاه و دست‌ اندرکاران سیاست خارجی از جمله دکتر فؤاد ایزدی، دکتر کاظم سجادپور، دکتر محمدامین قانعی‌راد، دکتر محمدرضا مجیدی، دکتر امیرحسین زمانی‌نیا، دکتر حسین بشیر، دکتر محمد مسعود ابوطالبی، دکتر حسام‌الدین آشنا، و دکتر محمد فاضلی نیز حضور داشتند. در انتهای سخنرانی والرشتاین، سؤالاتی درخصوص دیدگاه والرشتاین درباره علوم اجتماعی مدرن، تحولات ژئوپلتیک میان قدرت‌های نوظهور و ایالات متحده، آینده تحولات در خاورمیانه و نقش ایالات متحده، تفسیر‌های احتمالی از دیدگاه والرشتاین درباره افول قدرت هژمونیک آمریکا در ایران و امکان بروز برخی سوءبرداشت‌ها از این دیدگاه‌ها، و جایگاه ایران در نظام جهانی مد نظر والرشتاین طرح و بررسی شد.

برای دریافت و مطالعه متن کامل این نشست از لینک‌ زیر استفاده کنید.

112619
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.