تلاش برای خوانش بازی بدافزارنویسان

در این مقاله، یکی از چالش‌های حوزۀ فضای سایبری یعنی رقابت بین نویسندگان بدافزارها و تحلیلگران سامانه‌های امنیتی با استفاده از نظریۀ بازی‌ و براساس مدل گراف برای تحلیل مناقشات مدل‌سازی شده است.
تصویر تلاش برای خوانش بازی بدافزارنویسان

با توجه به گسترش روزافزون فضای سایبر و بروز حملات سایبری به‌خصوص از طریق بدافزارها، فضای رقابتی بین نویسندگان بدافزارها و طراحان سامانه‌های امنیتی دفاعی، به وجود آمده است. مقاله «مدل‌سازی و تحلیل راهبردی مناقشۀ نویسندگان بدافزار و تحلیل‌گران سامانه‌های امنیتی با استفاده از نظریۀ بازی» نوشته مصطفی عباسی دانشجوی دکتری دانشگاه امام‌حسین(ع)، مجید شیخ‌محمدی استادیار دانشگاه تربیت مدرس و مجید غیوری ثالث استادیار دانشگاه امام حسین(ع )پاسخی برای مسائل مربوط به فضای پیچیده سایبری است.

در این مقاله اشاره شده‌است که با مدل­‌سازی مبتنی بر نظریۀ بازی، علاوه بر تبیین و تشریح مسائل، مناقشه­‌ها و فضاهای رقابتی، می‌توان به کشف راه‌حل‌هایی سازنده‌ برای حل بهتر آن‌ها رسید و شرایط مؤثر بر تصمیم­‌گیری بازیگران و رفتار آن‌ها را مدل، تحلیل و پیش­‌بینی کرد. در این مقاله، رقابت بین نویسندگان بدافزار و تحلیل­گران سامانه‌های امنیتی با استفاده نظریۀ بازی‌ مدل‌سازی و تحلیل‌شده‌است. در این مدل­‌سازی از بین 128 ترکیب انتزاعی راهبرد­های بازیگران، با اعمال محدودیت‌هایی، پانزده حالت ممکن رقابت، تحلیل و در نهایت دو حالت به‌عنوان وضعیت‌های تعادل بازی، معرفی می‌گردد که براساس آن می‌توان رفتارهای بازیگران را پیش‌بینی کرد. در وضعیت اول، بدافزارنویسان از راهبرد چندریختی و سامانه‌های دفاعی از راهبرد مقابله­ای دیده‌بانی و تشخیص ناهنجاری استفاده می‌کنند و در وضعیت دوم، بدافزارنویسان از راهبرد تشخیص محیط و سامانه‌های دفاعی از همۀ راهبردهای دفاعی، جهت مقابله با آن، بهره‌برداری می‌کنند.

این مقاله در شماره ۲۳ فصلنامه مطالعات راهبردی سیاستگذاری عمومی ویژه تابستان ۹۶ منتشر شده‌است.

برای دریافت و مطالعه متن کامل مقاله از لینک زیر استفاده کنید.

112627
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.