بلوک بریکس

از دهۀ گذشته، جامعۀ بین‌المللی شاهد اعمال نفوذ قدرت‌های نوظهور بریکس در امور جهان است. تشکیل بلوک بریکس (برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقای جنوبی) که پیشرو نظم جدیدی در جهان است، موجب شد این بلوک خود را به‌عنوان بازیگر کلیدی در نظم بین‌الملل مطرح کند.
تصویر بلوک بریکس

عنایت‌الله یزدانی و سعیده مرادی فر دانشیار و دانشجوی دکتری گروه علوم سیاسی دانشگاه اصفهان در مقاله «تبیین تأثیر و نقش بریکس بر نظم جدید جهانی»، عملکرد بریکس برای به چالش کشیدن هژمونی غرب و افزایش احتمالی قدرت سیاسی و اقتصادی بریکس برای تحول در نظم جهانی را بررسی کردند. نگارندگان درصدد پاسخگویی به این پرسش‌اند که بریکس چگونه می­تواند موجب تغییر نظم بین‌المللی در آینده گردد؟ یافته‌های پژوهش نشان می‌دهد که بریکس، به‌عنوان بازیگر سیاسی بین­‌المللی، می­‌تواند عامل مهمی در تغییر دستور کار بین­‌المللی و تبدیل نظم جهانی تک‌قطبی به چندقطبی باشد. این احتمال می­‌رود که بریکس موجب ظهور الگوی جدیدی در نظم لیبرال گردد. بدین ترتیب، در صورتی که بریکس درست عمل کند و به اهداف خود جامۀ عمل بپوشاند، ممکن است به‌تدریج در بازی‌های کلان بین­‌المللی جایی برای خود باز کند. برخی عقیده دارند که موازنۀ قوا استعاره‌ای قدیمی است که توان تحلیل پدیده‌های قرن بیست‌ویکم را ندارد اما پژوهش حاضر استدلال می‌کند که عملکرد بریکس در عرصۀ بین‌الملل، موازنۀ نرمی است که بریکس و غرب را، تحت رهبری آمریکا، در مقابل یکدیگر قرار می­دهد. این پژوهش با استفاده از منابع کتابخانه‌ای و به شیوۀ توصیفی‌ـ‌تحلیلی نوشته شده است.

این مقاله در شماره ۲۳ فصلنامه مطالعات راهبردی سیاستگذاری عمومی ویژه تابستان ۹۶ منتشر شده‌است.

برای دریافت و مطالعه متن کامل مقاله از لینک زیر استفاده کنید.

112628
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.