جایگاه شبکۀ ملی اطلاعات در سپهر سیاست فرهنگی ایران

با توجه به نقش بالقوۀ شبکۀ ملی اطلاعات در سیاست‌گذاری و سامان‌دهی فرهنگی فضای مجازی در کشور، در پژوهش حاضر، جایگاه این طرح در سیاست‌های فرهنگی مجموعه‌ای از اسناد مهم و بالادستی جمهوری اسلامی ایران مطالعه می‌شود.
تصویر جایگاه شبکۀ ملی اطلاعات در سپهر سیاست فرهنگی ایران

«محمد ساجد هاشمی» دانشجوی دکتری فرهنگ و ارتباطات دانشگاه امام صادق(ع) به‌همراه «دکتر محمدهادی همایون» دانشیار دانشکدۀ معارف اسلامی، فرهنگ و ارتباطات دانشگاه امام صادق(ع) در مقاله‌ای به بررسی «جایگاه شبکۀ ملی اطلاعات در سپهر سیاست فرهنگی جمهوری اسلامی ایران» پرداخته‌اند.

در این مطالعه، به نیازهای فرهنگی منبعث از این سیاست­ها ـ‌که لزوم طراحی و پیاده­‌سازی شبکۀ ملی اطلاعات را یادآور می­‌شودـ و نیز نقشی که این طرح می­‌تواند در پیشبرد اهداف و سیاست­‌های فرهنگی کشور به‌خصوص در حوزۀ فناوری اطلاعات و ارتباطات ایفا کند، پرداخته می­‌شود. اهمیت این مطالعه در آن است که اسناد و سیاست­‌های پشتیبان شبکۀ ملی اطلاعات در این حوزه و به­‌طور کلی زمینۀ سیاستی این طرح را نشان می­‌دهد. سیاست­‌هایی را که در این پژوهش از میان شانزده سند مهم و بالادستی با روش اسنادی مورد بررسی قرار گرفته‌است، می­توان در شش محور خلاصه کرد: سیاست­‌های مربوط به بهره­‌گیری از فرصت­‌های فضای مجازی و صیانت از تهدیدهای آن، سیاست­‌های حمایتی در قبال ظرفیت­‌های سخت­‌افزاری و نرم­‌افزاری کشور، سیاست­‌های مربوط به توسعۀ جامعۀ شبکه‌ای و ایجاد فرصت­‌های برابر و عادلانه در دسترسی به خدمات شبکه برای آحاد مردم، و نیز سیاست­‌های مربوط به راهبری و مدیریت راهبردی فضای مجازی در سطوح ملی و فراملی. همچنین محور ششم از سیاست­‌های مذکور ناظر به­ ایجاد نظام جامع اطلاعات و ارتباطات در کشور است. مجموعۀ این سیاست­‌ها از یک طرف اهمیت راه ­اندازی شبکۀ ملی اطلاعات در کشور را یادآور می­‌شود، و از طرف دیگر گویای نقش محوری این شبکه در «زمینه­‌سازی» و «فراهم کردن بسترهای لازم» جهت پیشبرد سیاست­‌های فرهنگی کشور در عرصه فضای مجازی است.

این مقاله در شماره ۲۳ فصلنامه مطالعات راهبردی سیاستگذاری عمومی ویژه تابستان ۹۶ منتشر شده‌است.

برای دریافت و مطالعه متن کامل مقاله از لینک زیر استفاده کنید.

112632
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.