از وزارت تا سفارت

در کشورها و دولت‌های جهان مرسوم است که سیاست خارجی را دولت تعیین کند و وزارت امور خارجه مسئول اجرای اهداف تعیین‌شده در این حوزه باشد. سفارتخانه‌ها، سرکنسولگری‌ها و نمایندگی‌های دائم نزد سازمان ملل بازوی اجرایی وزارت امور خارجه هستند. این نمایندگی‌ها در خارج از کشور مسئول مستقیم روابط با دولت‌های خارجی به شمار می‌روند. دولت‌های ایران در قبل و بعد از انقلاب اسلامی این رویۀ معمول جهانی را رعایت کرده‌اند و براساس قواعد بین‌المللی که در 1815 م در کنگرۀ وین مورد تأیید قرار گرفته، عمل کرده‌اند.
تصویر از وزارت تا سفارت

در مقاله «سیاست خارجی راهبردی از وزارت تا سفارت؛ مروری بر نقش وزارت امور خارجه» نوشته مسعود نوروزی سفیر پیشینِ جمهوری اسلامی ایران در سوئد و بلغارستان، روش کار و رفتارهای ماهوی وزارت امور خارجه و سفارتخانه­‌های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور برای اجرای سیاست خارجی راهبردی ایران، مورد بررسی قرار گرفته‌است.

این مقاله در ۷ بخش «تاریخچه»، «ایران و سیاست خارجی قبل از انقلاب اسلامی»، «نظام­‌نامه وزارت امور خارجه»، «وزارت امور خارجه در راهبرد سیاست خارجی»، «ساختار تشکیلاتی وزارت امور خارجه»، «سیاست راهبردیِ سیاست خارجی در جمهوری اسلامی ایران» و «نقش نمایندگی‌ها در راهبرد سیاست سیاست خارجی» تدوین شده‌است.

مقاله فوق در شماره ۲۳ فصلنامه مطالعات راهبردی سیاستگذاری عمومی ویژه تابستان ۹۶ منتشر شده‌است.

برای دریافت و مطالعه متن کامل مقاله از لینک زیر استفاده کنید.

112639
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.