بررسی طرح انتقال آب دریای خزر به سمنان

انتقال تخریب

انتقال آب دریای مازندران به کویر مرکزی وحتی اتصال آن به خلیج‌فارس اولین بار حدود 20 سال پیش مطرح شد. بعد از فراموشی این طرح به مدت دو دهه، در دولت دهم دوباره این ایده با قدرت بیشتری ظهور یافت و عملیات اجرایی آن در 28 فروردین 1391 در ساحل منطقه گوهرباران استان مازندران آغاز شد.
تصویر انتقال تخریب

فاز اول مطالعه برای انتقال آب دریای خزر به سمنان انجام شده ‌است و انتقال ۲۰۰ میلیون متر مکعب آب برای مصارف شرب و صنعت در این طرح مدنظر قرار دارد. این طرح با دیدگاه‌های موافق و مخالف بسیاری مواجه شده است. در این میان، سازمان محیط زیست بارها مخالفت خود را با طرح انتقال آب از خزر به سمنان به دلیل آسیب‌هایی که این اقدام برای اکوسیستم خزر دارد اعلام کرده ‌است.

این طرح هم از منظر خود طرح و هزینه‌هایی که در بر دارد، و هم از آن جهت که نمونه‌ای از طرح‌های مدیریت بخش آب در کشور است و شناخت منطق حاکم بر آن، به شناخت منطق حاکم بر سایر طرح‌ها نیز کمک می‌کند شایسته بررسی بیشتر است.

سیمای کلی طرح

طرح انتقال آب از دریای خزر به کویر مرکزی شامل سه مسیر است:

مسیر الف: از ساری آغاز شده و با گذر از سمنان، قم و کاشان به اصفهان خواهد رسید.

مسیر ب: از خلیج‌گرگان یک شاخه به سبزوار و یک شاخه به بیرجند و دیگری به یزد.

مسیر ج: مسیر جنوبی، از خلیج فارس است که از غرب بندرعباس به گلگهر می‌رسد.

به گفته وزیر نیرو دولت گذشته قرار است ۵۰۰ میلیون متر مکعب آب در سال از دریای خزر و یک میلیون مترمکعب آب از دریای عمان و خلیج‌فارس از طریق این طرح منتقل شود. براساس طرح‌های اولیه این پروژه با احداث کارخانه آب شیرین‌کن با ظرفیت حدود ۲۰۰ میلیون مترمکعب در سال به همراه سازه‌های دریایی جهت استحصال آب از دریای خزر که به‌وسیله خطوط لوله اجرا خواهد شد.

روش کار: با شیرین‌سازی در لب دریا و انتقال به مناطق مورد نظر است.

قیمت تمام‌شده آب: معاون وزیر نیرو دولت گذشته هزینه آب استحصالی را بین ۱۵ هزار تا ۲۵ هزار ریال در هر متر مکعب اعلام کرد. وزیر نیروی سابق در فروردین ۱۳۹۱ برآورد هزینه این طرح را دو هزار میلیارد تومان اعلام کرد و در جای دیگر گفت: تکمیل فاز اول این پروژه تا سمنان که به صورت ۲۴ ماهه پیش‌بینی شده‌است نیاز به ۳ هزار میلیارد تومان منابع دارد و مجری قرارگاه خاتم‌الانبیا است.

در این گزارش، دیدگاه‌های موافقان و مخالفان درباره این طرح به صورت خلاصه بیان شده است.

برای دریافت و مطالعه این گزارش از لینک زیر استفاده کنید.

112663
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.