عوامل موثر بر ایجاد فشار روانی بین مردم ایران

تصویر عوامل موثر بر ایجاد فشار روانی بین مردم ایران
فشار روانی، نشان عصر ماست. تحرک سریع، عمیق و کم و بیش پیوسته تغییرات که از ویژگی‌های عمده نهادهای اجتماعی عصر جدید است، موجب افزایش عوامل مولد استرس در جهان به نسبت گذشته شده است. علی‌رغم تاثیر عوامل «زیست‌شناختی» و «ژنتیکی» بر بروز استرس، بخش عمده فشار روانی شهروندان به مسائل «محیطی و اجتماعی» برمی‌گردد.

دولت­‌ها از طریق تاثیر زیادی که بر عوامل محیطی و اجتماعی می­‌گذارند، به تبع عملکرد خود در این حوزه، نقش پررنگی در آرامش روانی شهروندان ایفا می­‌کنند. با توجه به اینکه حفظ سلامت روانی و نیز کاهش فشار روانی شهروندان از جمله مسئولیت­‌های دولت است، تعیین و شناسایی مهم­ترین عوامل استرس‌­زا در بین شهروندان از اهمیت بالایی بر خوردار است. متن پیش رو خلاصه یافته­‌های طرح «بررسی عوامل مؤثر بر ایجاد فشار روانی در بین مردم ایران» است. این طرح توسط مرکز افکار سنجی دانشجویان ایران در سه حیطه کل کشور، کل کشور منهای استان تهران و استان تهران در پاییز سال ۱۳۹۲ اجرا شده است.

در گزارش حاضر مهم­‌ترین عوامل موثر بر فشار روانی بر شهروندان ایرانی در شش دسته محیطی و اجتماعی تقسیم‌بندی شده و ضمن شناسایی موثرترین عامل در هر دسته، عوامل هر حوزه به تفکیک حیطه پژوهش (ملی و تهران) ذیل نمودارهای جداگانه ترسیم شده است.

برای دریافت و مطالعه متن کامل این گزارش، از لینک زیر استفاده کنید.

112664
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.