با حکم رییس جمهور

دکتر حسام‌الدین آشنا مشاور رییس‌جمهور و رییس مرکز بررسی‌های استراتژیک شد

دکتر حسام‌الدین آشنا «مشاور رییس‌جمهور» و «رییس‌ مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست‌جمهوری» شد.
تصویر دکتر حسام‌الدین آشنا مشاور رییس‌جمهور و رییس مرکز بررسی‌های استراتژیک شد

رییس‌جمهور طی حکمی «دکتر حسام‌الدین آشنا» را به عنوان مشاور رییس‌جمهور و رییس مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست‌جمهوری منصوب کرد. متن حکم حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی به این شرح است:

«نظر به تعهد، تجربیات و سوابق ارزنده جنابعالی به موجب این حکم به‌عنوان «مشاور رییس‌جمهور و رییس‌ مرکز بررسی‌های استراتژیک» منصوب می‌شوید.

انتظار دارد با بهره‌گیری از آراء و نظرات اندیشمندان و صاحب‌نظران در امور راهبردی و همکاری دستگاه‌های ذیربط نسبت به ارائه طرح‌ها و پیشنهادات جامع، در زمینه‌های مختلف سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، نظامی و روابط بین‌الملل با رعایت سیاست‌های کلی نظام اقدام نمایید.

توفیق‌ شما را در انجام وظایف محوله با رعایت اصول قانون‌مداری، اعتدال‌گرایی و منشور اخلاقی دولت تدبیر و امید در خدمت به اسلام و ملت شریف ایران از خداوند بزرگ مسألت می‌نمایم».

پیش از اعطای حکم ریاست محترم جمهوری، دکتر آشنا و دکتر واعظی سخنرانی کوتاهی را به شرح ذیل ایراد فرمودند.

دکتر آشنا: گفتمان اصلاحات توسط موسوی خوئینی‌ها و روحانی در مرکز تحقیقات استراتژیک پایه‌ریزی شد

مرکز بررسی­­‌های استراتژیک ریاست جمهوری که در دهه شصت تاسیس شد و دوره اول آن با مدیریت آقای موسوی خوئینی­‌ها آغاز شد و با مدیریت جناب آقای روحانی ادامه پیدا کرد، آثار متعددی در کشور داشت. گرچه این آثار به ظاهر عمومیت نداشت اما وقتی که سال­‌های بعد مراجعه می­‌کنیم متوجه می­‌شویم که آن مرکز و آن مجموعه، گفتمانی را در کشور ایجاد کرد که بعدها در هنگام گفتمان اصلاحات بازنمایی شد و مورد استفاده دولت بعد از آقای هاشمی قرار گرفت. در دوره آقای هاشمی، اگرچه مرکز تحقیقات استراتژیک به مجمع تشخیص مصلحت نظام رفت، اما باز هم ریاست جمهوری خودش را فارغ و بی­‌نیاز از داشتن یک مرکز تخصصی در بررسی‌های راهبردی ندانست و با دعوت جناب آقای محمد­رضا تاجیک، مرکزی در تداوم مرکز قبلی شکل گرفت که البته کوچک­‌تر، بسته­‌تر و شخصی­‌تر برای رییس جمهور عمل می­‌کرد. ما امروز با حاصل تحقیقات و بررسی­‌هایی که در دوره هشت سال مدیریت آقای تاجیک بر این مجموعه، تولید شده، مواجه هستیم. امروز ما این گزارش­‌ها را بازیابی کردیم و از طریق سایت جدید مرکز بررسی‌ها در دسترس عموم قرار می­‌دهیم. هشدارهایی که در آن دوران خطاب به ریاست محترم جمهور وقت تولید شده­‌بود، امروز دیگر هشدار نیست و واقعیت­هایی است که در جامعه اتفاق افتاده­‌است. اگر مبتنی بر آن هشدارها پیشگیری­‌های لازم در سال‌های قبل انجام شده­‌بود، شاید امروز ما دیگر با بحران­‌هایی در زمینه محیط زیست، با مسائلی در زمینه جمعیت، مسائلی در زمینه افراطی­گری سیاسی و... مواجه نمی­‌شدیم. البته آن مرکز کار دیگری هم انجام می­‌داد و آن تولید و ترویج گفتمان ریاست جمهور وقت بود. در طول هشت سال مسئولیت جناب آقای دکتر احمدی نژاد، دو عزیز مسئولیت اینجا را به عهده گرفتند؛ جناب آقای دکتر ذاکر اصفهانی و جناب آقای دکتر پرویز داوودی. در هر دو برهه وقتی نتایج و آثار کار آن­ها را بررسی می‌کنیم می­‌بینیم که در دوره اول بیش­تر عملیاتی و معطوف به مسائل جاری بوده و در دوره دوم یعنی دوره جناب آقای دکتر داوودی، بیش­تر به مسائل مربوط به حوزه پیشرفت اسلامی- ایرانی پرداختند و از مسائل جاری و مورد نیاز ریاست جمهوری بسیار فاصله گرفتند. ولی به‌حمدالله در همان دوره­‌ها هم مجموعه­‌های با ارزشی تولید شده­ که دو جلد یعنی «منظومه فکری امام خمینی» و «منظومه فکری مقام معظم رهبری» از تولیدات جناب آقای دکتر داوودی در همین ماه­‌های اخیر منتشر شد. البته این کار در آن دوره به نیمه رسیده بود و در این دوره پایان پیدا کرد.

در دوره 1392 تا 1396 هم با مسائلی مواجه بودیم که باید به آن­ها می­‌پرداختیم؛ اول تشخیص مسائل و حوزه­‌های راهبردی کشور بود، دوم نحوه و روش انجام کار، سوم رساندن این محصولات به ریاست جمهور و چهارم هم نحوه تعامل با جامعه بود. ما در تشخیص مسائل و حوزه­‌های راهبردی به یک رویکردی توجه کردیم که قبل از ما هم مورد توجه کافی قرار نگرفته بود. کارهایی که در وزارت اطلاعات انجام شده بود، تحت عنوان سالنامه امنیت ملی که در آن مسائل اصلی امنیت ملی را احصاء کرده‌­بودند، مورد توجه ما قرار گرفت و در نتیجه بررسی­‌ها و مطالعاتی که ما انجام دادیم، فهرستی از مسائل راهبردی اصلی کشور فراهم شد و بعد هم کمک کردیم که یک موسسه غیردولتی تحت عنوان آینده‌­بان، مطالعات راهبردی­‌ای را در حوزه آینده­‌نگری انجام دهد که بیش­تر با مردم و نخبگان کار می­‌کرد و مسائل آینده­‌نگرانه کشور را از درون جامعه احصاء کرده بود. از طرفی ما احتیاج داشتیم که در شیوه کارمان تجدید نظر کنیم. ما می­‌توانستیم این امکان را فراهم کنیم که صدها پژوهشگر نشسته و یک بودجه عظیم داشته باشیم یا اینکه با رویکرد شبکه­‌سازی جلو برویم و مسائل و حل مسائل را در همه کشور دنبال کنیم و حتی همکارانی را در خارج از کشور داشته‌باشیم. ما رویکرد دوم را انتخاب کردیم. در نتیجه توانستیم با یک شبکه­‌سازی استانی در کشور به حدود 1200 نفر از افرادی که در قالب اتاق فکرهای استانی در دانشگاه­های مراکز استان ساماندهی شده‌­بودند، رابطه برقرار کنیم و این امکان را فراهم کنیم که مسائل از دید آن­ها هم بررسی شود و به مرکز منتقل شود. با انتخاب رویکرد شبکه سازی، سرعت کار افزایش پیدا می­‌کند، هزینه کار نیز بسیار کاهش پیدا می‌یابد اما نحوه مدیریت دیگر نمی­تواند مدیریت سنتی و مدیریت با ساختارهای محکم باشد؛ نوعی انعطاف و سیالیت در مدیریت لازم است که با بهره‌­مندی از همکارانی که در این مرکز هستند، توانستیم در این چهار سال این شبکه سازی را انجام دهیم.

دکتر واعظی: حذف پسوند فرهنگی از سمت مشاور با هدف بهره‌گیری از همه ظرفیت‌های دکتر آشنا بود

من باید از طرف جناب آقای رییس جمهور تشکر کنم. ایشان در چهار سال گذشته بسیار از نوشته­‌ها و زحماتی که شما در اینجا کشیدید استفاده کردند. بنده با مرور کارهای چهار سال گذشته متوجه شدم که کارهای بسیار بزرگی در این مرکز انجام شده است. ما برای انتخاب وزرا یک جلسه با رییس جمهور داشتیم ولی این مرکز اینقدر برای رییس جمهور مهم بود که دو جلسه مفصل با دکتر آشنا داشتند که هم تقدیر و تشکر کنند از اقدامات شما در چهار سال گذشته و هم اینکه در دولت دوازدهم قطعا همه چیز همانند دولت یازدهم نه هست و نه می­‌تواند باشد و نه مردم این­گونه می‌خواهند. مردم به شعار دیگری رای دادند و از دولت دوازدهم چیز دیگری می­‌خواهند. این مرکز باید خود را برای همین مطالبات مردم آماده کند.

دکتر واعظی در رابطه با حکم جدید رییس‌جمهور برای دکتر آشنا افزودند: آقای دکتر آشنا علاوه بر ریاست مرکز بررسی‌ها یک کلاه دیگر هم دارند و آن هم مشاور رییس جمهور است. رییس جمهور پسوند فرهنگی را برداشتند و از عنوان مشاور در حکم ایشان استفاده کردند. دلیل این موضوع آن است که بتوانند از همه ظرفیت‌­های دکتر آشنا برای پیشبرد کارشان بهره ببرند. دکتر آشنا فقط مشاور فرهنگی نبودند و در زمینه مسائل رسانه‌ای، سیاست داخلی، مسائل اجتماعی و... به دکتر روحانی مشاوره می‌دهند. به عنوان مثال برنامه‌ای که برای شخص رییس جمهور تحت عنوان برنامه دولت دوازدهم نوشته شد، برنامه­‌ای بود که در رسانه­‌ها و در طول رقابت‌های انتخاباتی هم نتوانستند از آن ایرادی بگیرند و باید از این بابت از دکتر آشنا و همه کسانی که در این مجموعه برای تهیه این برنامه زحمت کشیدند تشکر کرد.

این مراسم با اعطای حکم رییس‌جمهور توسط دکتر واعظی به دکتر حسام‌الدین آشنا و رونمایی از سایت جدید مرکز بررسی‌های استراتژیک خاتمه یافت.

112669
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.