در آستانه آغاز سال تحصیلی جدید دانشگاه‌ها گزارش عملکرد وزارت علوم منتشر می‌شود

از ارتقای شاخص‌های رشد علمی تا محدود کردن دخالت‌های نهادهای بیرونی

تصویر از ارتقای شاخص‌های رشد علمی تا محدود کردن دخالت‌های نهادهای بیرونی
گزارش بررسی عملکرد وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در دولت یازدهم و ارائه برنامه پیشنهادی برای این وزارتخانه، برای اولین‌بار و در آستانه آغاز سال تحصیلی جدید منتشر می‌شود.

مجموعه گزارش‌های ارزیابی اقدامات و دستاوردهای دولت یازدهم باهدف ارایه‌ی تصویری کلی از وضعیت مدیریت امور و سطح تدبیر در دستگاه‌های اجرایی در چهار سال فعالیت دولت یازدهم تهیه ‌شده است.

گزارش بررسی عملکرد وزارت علوم، تحقیقات و فناوری که از دو بخش «دستاوردهای این وزارتخانه در دولت یازدهم» و «برنامه پیشنهادی برای دولت دوازدهم» تشکیل شده‌است، برای اولین‌بار و در آستانه آغاز سال تحصیلی جدید منتشر می‌شود.

«ارتقای چشمگیر شاخص‌های رشد علمی و توسعه فناوری در حوزه پژوهش»، «دستیابی به جایگاه اول علم و فناوری در سطح جهان اسلام و احراز جایگاه برجسته علمی و الهام‌بخش در جهان»، «توسعه فضاهای آموزشی/کمک آموزشی و بنیادهای خیرین آموزش عالی»، «ارتقای کیفیت آموزش عالی، اعتبار علمی رشته‌ها و مدارک دانشگاهی»، «حمایت از جذب دانشجو از کشورهای همسایه و منطقه با حفظ کیفیت دانشگاه» و «محدودکردن دخالت‌های نهادهای بیرونی در جهت برقراری و حفظ سلامت فضای آزاداندیشی و پرسشگری در دانشگاه» از جمله دستاوردهای وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در دولت یازدهم است.

در بخش برنامه پیشنهادی برای دولت دوازدهم به موضوعاتی هم‌چون «بازسازماندهی لایه سیاستگذار، هماهنگ‌کننده و تنظیم‌گر در نظام علم و فناوری»، «تقویت استقلال دانشگاه‌ها و مؤسسات پژوهش و فناوری»، «بهبود محتوا و ابزارهای آموزشی»، «بهسازی ساختار نظام آموزشی- پژوهشی»، «بهبود مدیریت منابع مالی دانشگاهها و مؤسسات پژوهشی»، «ارتقای نظام پذیرش دانشجویان و حمایت از آنان» و... پرداخته شده‌است.

این گزارش بر اساس تحلیل گزارش‌های رسمی عملکرد دستگاه‌های اجرایی، برنامه‌ها و اولویت‌های راهبردی دولت یازدهم، برنامه‌های ارایه‌شده توسط وزرا و مدیران دستگاه‌ها به مجلس و رئیسجمهور، گزارش سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور و منابع رسانه‌ای و سایر مطالعاتی که درباره چالشها، اولویتها و راهبردهای دستگاهها انجام ‌شده‌اند تهیه ‌شده است.

برای دریافت و مطالعه متن کامل گزارش از لینک دانلود زیر استفاده کنید.

112694
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.