مسأله شناسی راهبردی توسعه در استان یزد

چالش‌های یزد

تصویر چالش‌های یزد
گزارش «مسأله شناسی راهبردی توسعه در استان یزد» به بررسی چالش‌های استان یزد در هفت حوزه محیط‌زیست، اقتصاد، علم و فناوری، سیاست داخلی، فرهنگی و اجتماعی، بهداشت و درمان و گردشگری می‌پردازد و پیشنهادهایی جهت رفع این چالش‌ها ارائه می‌دهد.

گزارش حاضر که بازتاب چالش‌های توسعه در استان یزد است، در دی­ماه ۱۳۹۴، توسط کارشناسان مرکز بررسی­‌های استراتژیک ریاست جمهوری با همکاری «اتاق فکر استان یزد» تهیه و تدوین شده است. گزارش بر اساس نتایج حاصل از چندین نشست تخصصی با نخبگان استانی، با همکاری و مشارکت نمایندگان مرکز بررسی‌های استراتژیک، تحلیل داده‌های اسنادی، مانند سند آمایش سرزمین استان و گزارش‌های سازمانی و تحلیل رسانه‌های محلی تهیه شده و از حیث محتوی، مشتمل بر مهم‌ترین چالش‌های توسعه­‌ای استان به تفکیک هر یک از بخش‌های سیاستی، تحلیل بروز چالش‌های هر حوزه و تعیین راهکارهایی برای رفع آن‌هاست.

مزیت و ویژگی بارز این گزارش‌ها آن است که شناسایی و اولویت‌بندی مسائل استان و راهکارهای رفع آن طی فرایندی از گفتگوی اجتماعی بین نخبگان استانی، بخش خصوصی، مدیران دستگاه‌های اجرایی، سازمان‌های غیردولتی در استان در قالب جلسات بحث گروهی و کارشناسی، حاصل شده است. به علاوه تلاش شده است که تحلیل این داده‌ها از چشم‌انداز بین‌بخشی و راهبردی متأثر باشد. فهم و دریافتی که از این رهگذر در خصوص مسائل استان‌ها فراهم می‌شود می‌تواند مبنای مطلوبی برای ارزیابی و اولویت‌بندی مجموعه پیشنهاد‌هایی باشد که در جریان سفرهای استانی رئیس محترم جمهور در دستور کار قرار می‌گیرند. این منظر تحلیلی به‌ویژه در شناسایی مداخلات سیاستی، غیر بودجه‌ای و غیر پروژه‌ای در توسعه‌ی استان‌ها مفید و سودمند است. محورها و حوزه‌های سیاستی که در این گزارش پوشش داده خواهد شد عبارت‌اند از:

  • حوزه محیط‌‌‌ زیست
  • حوزه اقتصادی
  • حوزه علم و فناوری
  • حوزه سیاست داخلی
  • حوزه فرهنگی و اجتماعی
  • حوزه بهداشت و درمان
  • حوزه گردشگری

برای دریافت و مطالعه متن کامل این گزارش از لینک زیر استفاده کنید.

112695
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.