بررسی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی پاکستان

ورود به جهنم

در گزارش توازن نظامی در محیط امنیتی جمهوری اسلامی ایران، توان دفاعی و هجومی یازده کشور منطقه بررسی شده‌است. در بخش سوم این گزارش جامع، به بررسی نیروهای مسلح کشور پاکستان در سه بخش نیروی زمینی، نیروی دریایی و نیروی هوایی و نیز تجهیزات نظامی این کشور در سه حوزه مذکور پرداخته شده‌است.
تصویر ورود به جهنم

امروزه ارتش پاکستان از یک‌سو با تروریست‌های آموزش‌دیده و سازمان‌یافته داخلی و از سوی دیگر، با ارتش هند در حال نبرد است. پاکستان تجربه نبرد با هند را دارد و یکی از بزرگترین ارتش‌های سراسر منطقه محسوب می‌شود و ارتش این کشور از سطح آموزش و روحیه بسیار بالایی برخوردار است. این ارتش که خود را در بلوک هم‌پیمانان عربستان قلمداد می‌کند، بیشترین پرسنل نظامی فعال در سراسر منطقه را دارد و با تولید تانک بومی و پیشرفته «الخالد» توان بالای تکنولوژیک خود را به رخ کشورهای منطقه کشانده است. همچنین به‌علت موقعیت ژئواستراتژیک خاص این کشور، درگیری با نیروهای زمینی این کشور به‌مثابه ورود به جهنم است.

نیروی زمینی به‌عنوان بخشی از نیروهای مسلح پاکستان پس از استقلال این کشور در سال ۱۹۴۷ تأسیس شد. تعداد پرسنل دائمی این نیرو در سال ۲۰۱۵، افزون بر ۶۴۴۰۰۰ نفر بوده است. اگرچه قانون اساسی پاکستان، قانون خدمت سربازی را برای مواقع ضروری پیش‌بینی کرده است، اما هرگز این قانون به‌اجرا درنیامده است.

نیروی زمینی ارتش پاکستان تجربه جنگی بالایی دارد. این نیرو علاوه بر جنگ با هند، در جنگ ۱۹۴۷ اعراب و اسراییل، جنگ اول خلیج‌فارس، جنگ یمن و عملیات گسترده داخلی با نام «رعد و برق سیاه‌ و سفید » و عملیات «راه نجات» شرکت کرده‌است. ارتش پاکستان همواره یکی از فعال‌ترین واحدهای کلاه‌آبی‌های سازمان ملل در عملیات حافظ صلح محسوب می‌شود.

قرارگیری پاکستان در مرزهای شرقی جمهوری اسلامی ایران، بررسی توان هجومی و دفاعی آن را ضروری می‌سازد.

برای دریافت و مطالعه متن کامل این گزارش از لینک زیر استفاده کنید.

112696
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.