گزارش وضعیت نیروهای مسلح سلطنتی عربستان سعودی

سلطنت زرادخانه‌ای

ارتش عربستان سعودی بزرگترین زرادخانه تسلیحاتی عربی در جهان است. این کشور طی چند دهه گذشته به‌دلیل درآمدهای سرشار نفتی، صدها میلیارد دلار تسلیحات مدرن از کشورهای غربی و حتی شرقی خریداری کرده‌است. حجم و تنوع تسلیحات وارداتی به این کشور به اندازه‌ای است که سربازان ارتش این کشور در نحوه استفاده از آ نها دچار مشکل می‌شوند.
تصویر سلطنت زرادخانه‌ای

طی نیم‌قرن گذشته، ارتش عربستان سعودی در میان کشورهای عربی، بالاترین میزان همکاری دفاعی- امنیتی را با ایالات متحده آمریکا داشته و با این کشور قرارداد مشترک دفاعی به امضا رسانده‌است. در ماجرای اشغال کویت توسط صدام، میزان حساسیت امنیتی و دفاعی سعودی برای آمریکا به‌خوبی نمایان شد. براساس پیما‌ن‌های نظامی میان این دو کشور، در صورت بروز هرگونه تهدید نظامی علیه منافع ایالات متحده در مناطق شمالی و شرقی عربستان، ایالات متحده به‌سرعت نیروهای نظامی خود در «صحرای ظهران» و «خلیج‌فارس» را وارد عمل خواهد کرد.

عربستان سعودی در واکنش به افزایش قدرت دفاعی جمهوری اسلامی ایران، یکی از کشورهای پیشرو در «پیمان دفاعی مشترک خلیج‌فارس» محسوب می‌شود. این پیمان یا شورای همکاری خلیج (فارس) که میان تمامی کشورهای جنوبی خلیج‌فارس منعقد شده‌است، در صورت هرگونه تهدید نظامی علیه یکی از اعضا، بقیه اعضا با تمام توان نظامی به کمک آن عضو می‌شتابند. ارتش سعودی طی سال‌های اخیر با انجام تمرینات مشترک نظامی، به امر آموزش و پشتیبانی ارتش کشورهای امیرنشین خلیج‌فارس پرداخته است. علاوه‌براین، عربستان با ایالات متحده آمریکا به انجام تمرینات مشترک هوایی، دریایی و زمینی در خلیج‌فارس، منطقه نجد و دریای سرخ می‌پردازد.

آگاهی از توان دفاعی و هجومی عربستان سعودی به عنوان یکی از همسایگان ایران در منطقه، امری ضروری جهت سیاستگذاری در حوزه امنیتی و دفاعی است و این پژوهش با هدف مذکور در مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست‌جمهوری تهیه و تولید شده‌است.

برای مطالعه و دریافت متن کامل این گزارش از لینک زیر استفاده کنید.

112708
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.