گزارش بنیاد رند از حضور چین در خاورمیانه

اژدهای محتاط

این پژوهش بخشی از پروژه «محورهای چین در خاورمیانه» در سال مالی ۲۰۱۴ است. این پروژه به بررسی نقش‌اقتصادی، سیاسی و نظامی چین در خاورمیانه پرداخته و چشم‌اندازهایی در اختیار ارتش ایالات متحده گذاشت تا به اتخاذ تصمیمات آگاهانه ارتش در ارتباط با حضور و موضع نیروها در منطقه کمک کند.
تصویر اژدهای محتاط

این گزارش، منافع چین و استراتژی آن در قبال خاورمیانه را بررسی می‌کند. به بیان دقیق‌تر، این گزارش به بررسی نقش اقتصادی، سیاسی و امنیتی چین در منطقه پرداخته و به روابط چین با عربستان سعودی و ایران توجهی ویژه نشان می‌دهد و نهایتاً به پیامدهای استراتژی چین در قبال خاورمیانه برای ایالات متحده و مشخصاً ارتش ایالات متحده می‌پردازد. پژوهش و نگارش این گزارش در اکتبر سال ۲۰۱۴ به پایان رسید.

حامی مالی این پژوهش رئیس ستاد جی ۸ ارتش ایالات متحده بود و آموزه‌ها، منابع و استراتژی‌های آن توسط مرکز آرویو رند[1] تدوین شده است. مرکز آریو رند، یک مرکز تحقیق و توسعه وابسته به بنیاد رند است که بودجه آن به صورت فدرال و از جانب ارتش ایالات متحده تأمین می‌شود.

در این گزارش فصل‌هایی با عناوین زیر قابل مطالعه است:

  • خاورمیانه چقدر برای چین اهمیت دارد؟
  • تعامل چین با عربستان سعودی
  • چین و ایران؛ روابطی نزدیک اما پیچیده
  • اژدهای محتاط به‌کجا می‌رود؟ پیامدها برای ایالات متحده

برای دریافت و مطالعه متن کامل این گزارش از لینک زیر استفاده کنید


[1] RAND Arroyo Center

112717
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.