گزارش بنیاد رند از حضور چین در خاورمیانه

اژدهای محتاط

تصویر اژدهای محتاط
این پژوهش بخشی از پروژه «محورهای چین در خاورمیانه» در سال مالی ۲۰۱۴ است. این پروژه به بررسی نقش‌اقتصادی، سیاسی و نظامی چین در خاورمیانه پرداخته و چشم‌اندازهایی در اختیار ارتش ایالات متحده گذاشت تا به اتخاذ تصمیمات آگاهانه ارتش در ارتباط با حضور و موضع نیروها در منطقه کمک کند.

این گزارش، منافع چین و استراتژی آن در قبال خاورمیانه را بررسی می‌کند. به بیان دقیق‌تر، این گزارش به بررسی نقش اقتصادی، سیاسی و امنیتی چین در منطقه پرداخته و به روابط چین با عربستان سعودی و ایران توجهی ویژه نشان می‌دهد و نهایتاً به پیامدهای استراتژی چین در قبال خاورمیانه برای ایالات متحده و مشخصاً ارتش ایالات متحده می‌پردازد. پژوهش و نگارش این گزارش در اکتبر سال ۲۰۱۴ به پایان رسید.

حامی مالی این پژوهش رئیس ستاد جی ۸ ارتش ایالات متحده بود و آموزه‌ها، منابع و استراتژی‌های آن توسط مرکز آرویو رند[1] تدوین شده است. مرکز آریو رند، یک مرکز تحقیق و توسعه وابسته به بنیاد رند است که بودجه آن به صورت فدرال و از جانب ارتش ایالات متحده تأمین می‌شود.

در این گزارش فصل‌هایی با عناوین زیر قابل مطالعه است:

  • خاورمیانه چقدر برای چین اهمیت دارد؟
  • تعامل چین با عربستان سعودی
  • چین و ایران؛ روابطی نزدیک اما پیچیده
  • اژدهای محتاط به‌کجا می‌رود؟ پیامدها برای ایالات متحده

برای دریافت و مطالعه متن کامل این گزارش از لینک زیر استفاده کنید


[1] RAND Arroyo Center

112717
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.