هم‌اندیشی برای نجات آب

نشست یک روزه «امنیت آب و غذا در برنامه‌های پنج‌ساله توسعه» از سوی مرکز بررسی‌های استراتژیک و با حضور نمایندگان وزارت نیرو، جهاد کشاورزی، مجلس، اعضای هیئت علمی و دانشجویان برگزار شد.
تصویر هم‌اندیشی برای نجات آب

صبح روز سه‌شنبه مورخ ۳۰ آبان ۹۶ نشست «امنیت آب و غذا در برنامههای پنج‌ساله توسعه» از سوی مرکز بررسی‌های استراتژیک در محل سالن کنفرانس‌های باشگاه نهاد ریاست‌جمهوری برگزار شد.

در این نشست که با حضور نمایندگان وزارت نیرو، وزارت کشاورزی، مرکز پژوهش‌های مجلس و اعضای هیئت علمی و دانشجویان برگزار شد، موضوع امنیت آب و غذا در برنامه‌های پنج‌ساله توسعه مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

در ابتدای این نشست جمال محمدولی سامانی (مدیرگروه آب و محیط‌ زیست مرکز پژوهش‌های مجلس) به ذکر بحران‌های کنونی ایران از جمله بحران بارش، تغییر اقلیم، جریان آب سطحی، آب تجدیدپذیر و... اشاره کرد. سامانی راه‌کار مواجه با این بحران‌ها را ایجاد تغییر در سه سطح سیاست‌گذاری، قانون‌گذاری و اجرایی دانست. وی همچنین با فرابخشی خواندن موضوع آب از عملکرد مستقل نهادها انتقاد کرد و خواهان هماهنگی عملکردی دستگاه‌های مختلف شد.

در ادامه این نشست دکتر دائمی نماینده وزیر نیرو به توصیف وضعیت کنونی آب در ایران پرداخت. وی با اشاره به شاخص‌های آسیب‌پذیری، ایران را در دسته مناطق حساس قرار داد و بیان داشت: از ۴۵۰ محدوده مطالعاتی، ۳۵۳ مورد در آستانه «بهره‌برداری ممنوعه» قرار دارند. دکتر دائمی با اشاره به اضافه برداشت ۸ میلیارد متر مکعبی از منابع آب در سال ۹۴، در یک مرور تاریخی-آماری به توصیف میزان برداشت از منابع آب زیرزمینی و مصارف پرداخت. وی بیان داشت از سال ۱۳۰۰ تا سال ۱۳۹۴، جمعیت از ۱۰ میلیون به ۸۰ میلیون، تعداد سدها از ۲ به ۳۹۵، میزان برداشت از منابع آب زیرزمینی از ۱۴ میلیارد متر مکعب به ۵۳ میلیارد مترمکعب و میزان مصرف از ۲۰ میلیارد متر مکعب به ۹۶ میلیارد مترمکعب رسیده‌است. دکتر دائمی پیشنهاد وزارت نیرو برای حل بحران آب را اهتمام ملی بین مردم، قانون‌گذاران، حاکمان و سیاسیون و دانشمندان و مهندسان معرفی کرد.

مهندس کشاورز نماینده وزیر جهاد کشاورزی نیز در ارائه خود به مقایسه عملکردها و برنامه‌های ۵ ساله پرداخت تا نشان دهد که برنامه‌ها غیرواقعی بودند یا مجریان به برنامه‌ها بی‌توجهی کرده‌اند. مهندس کشاورز با رد بحران آب گفت: «معتقدم در مرحله بحران آب نیستیم چون موضوع آب قابل حل است». وی کلید برون رفت از چالش آب را بهره‌وری معرفی کرد و «تعیین خط قرمز» و «تدوین آیین‌نامه» را متغیری ضروری در ایجاد تغییر رفتار بر شمرد. مهندس کشاورز معتقد بود که تمام رفتارهای زراعی ما نیازمند اصلاح است و کشت محصولاتی مانند برنج و یونجه باید مورد تجدیدنظر قرار بگیرد. حرکت از کشت تابستانه به کشت پاییزه و توجه به کشاورزی حفاظتی دیگر پیشنهادات مهندس کشاورز برای حل چالش آب در ایران بود. البته مهندس کشاورز در خصوص صادرات مجازی آب با استناد به آمار بیان داشت که حجم صادرات مجازی آب(۵ میلیارد متر مکعب) از حجم واردات آب(۳۰ میلیلارد مکعب) کمتر است و ایران واردکننده آب محسوب می‌شود. مهندس کشاورز بیشتر حجم صادرات ۵ میلیارد مترمکعبی آب را متعلق به سه محصول پسته، گندم و خرما معرفی کرد.

در ادامه این نشست زین‌العابدین طهماسبی (رییس دفتر برنامه‌ریزی و بودجه سازمان‌های پژوهش‌های علمی و صنعتی)، مجتبی پالوچ (معاون موسسه پژوهش‌های برنامه‌ریزی، اقتصاد کشاورزی و توسعه روستایی)، علی حاجی‌مرادی (کارشناس ارشد مدیریت منابع آب دانشگاه صنعتی امیرکبیر)، کاوه مدنی (نماینده رییس سازمان حفاظت از محیط زیست) و سایر مدعوان به ارائه موضوعات خود پرداختند.

به‌زودی متن کامل نشست یک روزه «امنیت آب و غذا در برنامه‌های پنج‌ساله توسعه» که شامل ۱۴ عنوان سخنرانی و ارائه بود در سایت مرکز بررسی‌ها بارگذاری می‌شود.

112734
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.