بررسی روابط سیاسی قطر و عربستان سعودی؛ از بیداری اسلامی تا بحران قطع روابط سیاسی در ژوئن 2017

از تبیین همگرایی تا گسست سیاسی

به رغم حمایت‌های وسیع شیوخ خلیج فارس از یکدیگر و اتحادهای مستحکم میان آنان، بعضاً این روابط دچار چالش و نقصان گردیده است. در این میان، روابط قطر و عربستان سعودی را می‌توان از زوایای مختلف تحلیل کرد. عربستان به‌عنوان زمامدار جهان سنت، ادعای رهبری و ریاست اعراب منطقه را دارد و از دیگر سو، قطر، به رغم جغرافیای محدود، به سبب برخورداری از اقتصاد بسیار قدرتمند و نیز شبکه‌های رسانه‌ای پویا همچون الجزیره به‌تدریج به قدرتی مهم و تاثیرگذار در منطقه بدل گشته است. نکتۀ حائز اهمیت در این میان، روابط سیاسی دوحه‌ـ‌ریاض است که در خلال سال‌های گذشته روند کاملاً همگرایی نداشته است.
تصویر از تبیین همگرایی تا گسست سیاسی

با سفر دونالد ترامپ به عربستان سعودی، نشست ریاض به جای رفع منازعات و ارائۀ راهکارهای مناسب در راستای حل‌و‌فصل مسائل منطقه‌ای، عملاً نتیجه‌ای معکوس داد و به تشدید منازعات سیاسی میان قطر و عربستان سعودی منجر گردید. اگرچه میان عربستان سعودی و قطر، وجوهِ مشترکِ هویتی، سیاسی و مذهبی وجود دارد، اما ازنظر تاریخی، روابط این دو کشور بر بی‌اعتمادی دوجانبه استوار است. در این مقاله، نویسندگان در پی پاسخ به این پرسش‌اند که مهم‌ترین دلیل یا دلایل گسست سیاسی قطر و عربستان سعودی چیست؟ در ادامه، چنین گسستی چه بازخوردی بر منطقه و محور مقاومت خواهد گذاشت؟ و در نهایت اینکه مهم‌ترین فرصت‌های سیاسی‌ـ‌اقتصادی چنین شکاف مهمی برای جمهوری اسلامی ایران چه خواهد بود؟ مقالۀ حاضر به قلم عبدالرضا عالیشاهی(دانش‌آموختۀ کارشناسی ارشد علوم سیاسی از دانشگاه اصفهان)، حسین مسعودنیا (دانشیار علوم سیاسیِ دانشگاه اصفهان) و یونس فروزان (دانش‌آموختۀ دکتری علوم ارتباطات از دانشگاه علامه طباطبایی) و با بهره‌گیری از نظریۀ دگرگونی اجتماعی و با استفاده از روش تحلیلی‌ـ‌توصیفی و منابع کتابخانه‌ای نوشته شده است. یافته‌های مقاله حاکی است گذشته از اختلافات ارضی و تاریخی، سه عامل ترویج اسلام اخوانی از سوی قطر، حمایت‌های همه‌جانبه از شبکه الجزیره و جاه‌طلبی‌های این کشور، مهم‌ترین دلایل قطع روابط و گسست سیاسی عربستان و قطر است.

برای دریافت متن کامل مقاله از لینک دانلود زیر استفاده کنید.

112744
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.