دکتر حسام‌الدین آشنا در دیدار با سفیر جدید نروژ در ایران:

حق تحقیق و توسعه دانش هسته‌ای ایران تثبیت شده‌است

سفیر جدید نروژ در ایران، آقای لارس نوردروم، روز دوشنبه ۹۶/۱۱/۱۶ در محل مرکز بررسی‌های استراتژیک نهاد ریاست جمهوری حاضر شد و با دکتر حسام‌الدین آشنا مشاور رئیس جمهور و رئیس مرکز دیدار و گفتگو کرد.
تصویر حق تحقیق و توسعه دانش هسته‌ای ایران تثبیت شده‌است

دکتر آشنا با اشاره به اینکه ایران وارد دوره جدیدی از روابط دولت و مردم شده است گفت: بیان اعتراضات در قالب مسالمت‌آمیز حق مردم است که در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران به آن تصریح شده است. وظیفه دولت تبیین سازوکار قانونی برای حمایت از مردم در بیان اعتراضاتشان است – هم اصل برگزاری تظاهرات و هم مسالمت آمیز بودن تظاهرات باید مورد توجه قرار گیرد. به گفته مشاور رئیس‌جمهور، در پیش‌نویس لایحه جدید قانون احزاب و فعالیت های سیاسی که توسط وزارت کشور تهیه شده است، وظایف دولت در این زمینه به خوبی تبیین شده است.

در خصوص برجام و مسأله هسته‌ای، دکتر آشنا تصریح کرد: درک منطق مذاکراتی ایران در برجام مهم است. اگر اروپا تحت تأثیر القائات آمریکا قرار گیرد و تصور کند که با فشار بیشتر بر ایران می توان از آن امتیازات بیشتری گرفت دچار خطای راهبردی شده است. ما هرگز به دنبال ساخت سلاح هسته ای نبودیم. طرف مقابل ما از این موضوع نگرانی داشت. بنابراین محدودیت بر چیزی را که هرگز به دنبالش نبودیم در قالب یک توافق بین المللی پذیرفتیم. این برای ما دشوار نبود. اما بر آنچه که از اول می خواستیم داشته باشیم، یعنی تحقیق و توسعه دانش هسته‌ای، اصرار کردیم و حقوق خود را هم در این زمینه تثبیت کردیم. لذا اینکه ایران "مجبور" به تن دادن به برجام شد تصور درستی نیست. پیشنهاد ما به اروپا این است که در دام آمریکا گرفتار نشود. اعتقاد داریم آمریکا باید تصمیم خودش را بگیرد، یعنی یا از برجام خارج شود یا با قبول همه تعهدات باقی بماند. اینکه ترامپ بخواهد هر چهار ماه دنیا را منتظر تصمیم خودش بگذارد قابل قبول نیست. در اینجا نقش اروپا و نوع پاسخی که اروپا به تصمیم آمریکا نشان می‌دهد بسیار مهم است. سوال این است که آیا اروپا می‌تواند ما را قانع کند که مزایای برجام بدون حضور آمریکا هم برای ایران قابل توجه است، یا نمی تواند. مشاور رئیس جمهور با تأکید بر غیرقابل مذاکره بودن برجام و اینکه مسائل منطقه‌ای و موشکی از موضوع برجام جداست تصریح کرد: اگر تجربه برجام موفق بود و اگر همه طرف‌ها در برجام به تعهدات خود عمل می‌کردند، این امکان وجود داشت که بنا به تصریح رهبری به موضوعات دیگر مانند مسائل منطقه‌ای نیز مورد توجه قرار بگیرد. متأسفانه برجام در وضعیت فعلی به خوبی اجرا نشده است و لذا اروپا و آمریکا نمی‌توانند از ایران انتظار داشته باشند بدون بهره مندی کامل از منافع برجام درباره موضوعات دیگر با آنها مذاکره ای داشته باشد.

رییس مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست‌جمهوری با اشاره به اینکه میانجی‌گری قدرت‌های فرامنطقه‌ای در مسائل منطقه به دلیل حمایت آنها از جنگ‌سالاران ناکام مانده‌است، از دولت نروژ خواست از موضع انسان‌دوستانه و غیر فرصت‌طلبانه برای حل مناقشات در منطقه خاورمیانه تلاش نماید.

مشاور رییس‌جمهور با تأکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران با هرگونه تغییر مرزها، تجزیه کشورها و تغییر حکومت‌ها با فشارهای بیرونی و بدون رضایت مردم مخالف است اظهار داشت: منطقه ما در شرایط شکننده‌ای قرار دارد و بر تعداد دولت های فرومانده افزوده شده است. در چنین شرایطی مداخلات بیشتر قدرت‌ها در وضعیت منطقه می‌تواند به ایجاد بحران‌های بزرگ انسانی بیانجامد. رییس مرکز افزود: ما مشکلی برای همکاری با عربستان سعودی نداریم اما معتقدیم سعودی‌ها دچار برآورد اشتباه نسبت به موقعیت و قدرت خود شده‌اند. ما به دنبال رقابت مخرب با همسایگانمان نیستیم. تمرکز ما بر ساختن کشور خودمان قرار دارد و می‌خواهیم در شاخص‌های حکمرانی و توسعه اقتصادی در منطقه پیشتاز باشیم اما این رقابت، رقابتی سازنده است و مانع از همکاری ما با همسایگانمان نمی‌شود. این مبنای دکترین منطقه‌ای آقای روحانی است که با شعار "منطقه قوی‌تر" شناخته می‌شود.

مشاور رئیس جمهور همچنین با اشاره به پیشرو بودن نروژ در زمینه حکمرانی شایسته، انتقال تجربیات نروژ به ایران در خصوص چگونگی مدیریت درآمدهای نفتی در اقتصاد ملی به نحوی که موجب ایجاد تورم نشود را مفید دانست. ایشان همچنین خواستار تبادل اطلاعات و همکاری میان دو کشور در زمینه های سیاست‌های آموزشی و نیز سیاست های رفاهی و تأمین اجتماعی و مبارزه با فساد شد.

112780
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.