ایران آیا ناخوش است؟

مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست‌جمهوری در دوره سال‌های ۱۳۸۴-۱۳۷۸ مجموعه گزارش‌های سیاستی درباره موضوعات روز جامعه آن زمان، جهت ارائه راهبرد به دولت وقت، تهیه کرده‌است. نوشتار حاضر باعنوان «ایران آیا ناخوش است» نوشته دکتر محمدرضا تاجیک در تاریخ ۸۲/۰۶/۲۵ است که برای اولین‌بار در بخش «کارنامه» منتشر می‌شود. سایت مرکز بررسی‌های استراتژیک به‌منظور بهره‌مندی پژوهشگران، اقدام به انتشار گزارش‌ها و تحقیقات مرکز در دوره‌های قبل(دوره آقایان تاجیک، ذاکر اصفهانی و داوودی) می‌کند.
تصویر ایران آیا ناخوش است؟

ایران آیا ناخوش است؟ این پرسش مهم، حدود یک قرن پیش توسط «حبل المتین» در قالب گزاره‌های زیر طرح می‌شود:

«زمانی که ما با ملل عالم مراوده و معاشرت نداشتیم، و در یک گوشه دنیا با عادات و رسوم سه هزارساله زندگی می‌کردیم، و با اسباب و آلات عهد عتیق یک نوع معاش تلخ که در مذاق ما خیلی شیرین می‌آمد داشته، از شدت بی‌خبری از اوضاع روزگار، خویشتن را ارشد اولاد آدم می‌خواندیم، اهل کره زمین را ریزه‌خوار خوان کرم و انعام خود می‌شمردیم، اگر با آن حال غرور و نخوت از ما سوال می‌کردند: ایران آیا ناخوش است؟ بی‌شبهه در جواب برآشفته متغیرانه جواب می‌دادیم: خیر! معاذالله. ایران بهشت جهان است و رشک جنان! ایران مرکز بزرگان است و مجمع دانایان و چشم و چراغ عالم است و اهلش زبده‌ی بنی آدم! مزاجش در غایت صحت است و نهایت سلامت است!».

ممکن است در جامعه امروز ایرانی نیز، هم‌چون یکصد سال پیش کسانی باشند که اساسا معتقد نباشند که «مادر وطن ناخوش است». حبل المتین اعتقادی این گونه را جهل مرکب دانسته و بر آن بود که اگر ایرانیان «از اوضاع زمانه و ترقیات دول و ملل و تجملات اقوام مختلفه و کثرت علوم و بسیاری اختراعات و اکتشافات و صنایع و ظرایف» آگاه می‌بودند، بدین پرسش پاسخ دیگری می‌دادند: «بلی! ایران مریض است و مرض در نهایت شدت بر او مستولی است. بلکه حس و قدرتش به کلی تمام شده، جز هیکلی از او باقی نیست».

چه باید کرد تا میان انواع مختلف انسان ایرانی، اجماعی پیرامون اساس خوشی یا ناخوشی ایران حاصل گردد؟ دکترمحمدرضا تاجیک در این مقاله تلاش می‌کند به این سوال پاسخ دهد.

برای دریافت و مطالعه متن کامل مقاله «ایران آیا ناخوش است» از لینک دانلود زیر استفاده کنید.

تمامی مطالب فوق عینا برگرفته از مقاله مذکور است.

112839
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.