مرکز مطالعات استراتژیک و بین‌الملل (CSIS) گزارش می‌دهد:

اقدامات موثر در مقابله با تهدیدات منطقه خاکستری

مرکز مطالعات استراتژیک و بین‌الملل، در ماه مه 2016، برای توسعۀ گفتمان عمومی حول چالش فزایندۀ ناشی از بازیگران منطقۀ خاکستری که منافع ایالات متحده را تهدید می‌کنند، کنفرانسی نیم روزه برگزار کرد.
تصویر اقدامات موثر در مقابله با تهدیدات منطقه خاکستری

مرکز بررسی‌های استراتژیک با هدف توجه دادن کارشناسان و تحلیل‌گران کشور، و هم‌چنین جهت اطلاع‌یابی مدیرانی که در معرض مسائل و تصمیم‌گیری‌های راهبردی هستند، نسبت به ترجمه گزارش کنفرانس مرکز مطالعات استراتژیک و بین‌الملل اقدام کرده‌است.

***

ایالات­ متحده و متحدان آن به طور فزاینده­‌ای با چالش‌­هایی از سوی بازیگران دولتی مواجه­‌اند، این بازیگران به دنبال تخریب و تضعیف سیستمی هستند که ۷۰ سال است صلح و رفاه را گسترش می‌­دهد. این چالش­‌ها که به صورت گوناگون و در قالب جنگ­‌های ترکیبی، جنگ نامنظم، جنگ نامتقارن یا جنگ سیاسی (و در گزارش حاضر به عنوان چالش­‌های مناطق خاکستری) توصیف می­‌شوند، «تلاش­‌هایی هستند که بدون توسل به استفادۀ مستقیم یا قابل توجه از زور [قدرت] در جهت دستیابی به اهداف امنیتی صورت می­‌گیرند». مرکز مطالعات استراتژیک و بین­­‌الملل ((CSIS بر اساس طیف وسیعی از تحقیقات موجود، یک کنفرانس نیم روزه را برگزار کرد. در این کنفرانس درس­‌هایی که غرب از تجربیات قبلی خود در رابطه با چالش­‌های ناشی از مناطق خاکستری گرفته، مشخص گردید تا بدین طریق بتواند در هدایت تلاش­‌های فعلی ایالات­‌ متحده، متحدان و شرکایش کمک نماید. نتیجۀ کنفرانسِ تیم تحقیقاتی به سه درس منتهی شد:

  • شناسایی سریع تاکتیک­‌های رقبای مناطق خاکستری، عکس­‌العمل شدید، حدس حرکت بعدی «دشمن» و اتخاذ استراتژی مطابق با این حرکت از سوی غرب.
  • توجه به واکنش­‌ها در قالب طیف کاملی از ابزارهای واکنشی، در داخل و خارج از دولت. ابزار نظامی بسیار زمان‌گیر است و اغلب ایجاد­کنندۀ بحران­‌های غیر ضروری است.
  • همکاری با متحدان و شرکا، اثربخشی را تحکیم، بازدارندگی را تقویت و انعطاف­‌پذیری کشور را در مواجهه با چالش‌­های فعلی و آتی از سوی منطقۀ خاکستری افزایش ­می­‌دهد.

منطقۀ خاکستری چیست و این منطقه دربردارندۀ چه تهدیداتی است؟

مرکز مطالعات استراتژیک و بین­­‌الملل، در ماه مه ۲۰۱۶، برای توسعۀ گفتمان عمومی حول چالش­ فزایندۀ ناشی از بازیگران منطقۀ خاکستری که منافع ایالات­ متحده را تهدید می­‌کنند، کنفرانسی نیم روزه برگزار کرد. در این کنفرانس بازیگران مناطق خاکستری به عنوان قدرت­‌هایی که «بدون توسل به استفادۀ مستقیم و قابل توجه از زور برای دستیابی به اهداف امنیتی خود تلاش می­‌کنند» تعریف شدند. مرکز مطالعات استراتژیک و بین­­‌الملل دو گروه از کارشناسان را فراخواند تا دربارۀ نمونه­‌هایی از آنچه اخیراً انجام داده و نداده­‌اند و گام­‌هایی که ایالات­ متحده و دیگر دموکراسی­‌های لیبرال می­‌توانند برای واکنش بهتر در مقابل اقدامات آتی رقبای منطقۀ خاکستری بردارند، گفتگو کنند. این بحث و گفتمان بر اساس بستری بزرگ از موضوعات فعلی، از جمله مجموعه تاکتیکهای بازی کرملین، مبارزه با تهدیدات دریایی در آسیا، بازنگری استراتژی ایالات­ متحده در قبال روسیه، مهار ایران پس از توافق هسته­‌ای و رسیدگی به چالش چین، شکل گرفت.

علاوه بر ارائه راه‌کارهای ویژه برای چگونگی واکنش ایالات­ متحده و متحدانش به چالش­‌های فعلی و آتی منطقۀ خاکستری، چهار موضوع کلیدی مطرح شد. موضوع اول؛ این گفتگو بر لزوم شناسایی سریع اقدامات منطقۀ خاکستری و واکنش جسورانه برای به حداقل رساندن اثرات آن­ تأکید کرد. موضوع دوم؛ واکنش­ در قبال منطقۀ خاکستری هنگامی در نهایت اقتدار است که واکنشی هماهنگ و یکپارچه از کشورهای همسو با ایالات­ متحده را به همراه داشته باشد. موضوع سوم؛ هیئت داوران کنفرانس بر اهمیت ایستادگی برای هنجارهای غربی و حاکمیت قانون به هنگام رویارویی با چالش­‌های رقبای منطقۀ خاکستری تأکید کردند. سخنرانان هشدار دادند که نتیجۀ استراتژیک عملکرد ناسازگارانه با ارزش­‌های‌مان، خودبراندازی خواهد بود. و آخر آنکه، هیئت داوران کنفرانس بر اهمیت همکاری با متحدان و شرکا در راستای تحکیم اثربخشی، تقویت بازدارندگی و افزایش انعطاف­‌پذیری کشور در مواجهه با چالش­‌های فعلی و آتی از سوی منطقۀ خاکستری تأکید کردند.

هیئت داوران این کنفرانس در حالی که دیدگاه­‌هایی را در مورد رویکردهای دشمنان، برخوردهای موفق غرب و ارزیابی کجا (و چگونگی) عملکرد بهتر، فراهم ساختند، این مباحث کلیدی را مورد بحث و بررسی قرار دادند.

در گزارش این کنفرانس نشان داده شد رهبری ایالات­‌ متحده در دوران رقابت منطقۀ خاکستری، چیزی بیش از بزرگترین اقتصاد یا قوی­ترین ارتش را نیاز خواهد داشت. امنیت ملی در خانه آغاز می­‌شود و ایالات­ متحده باید اعتماد به نهادها، رهبران آن و رویکردهای سیاستی خود را تقویت کند. این کشور می­تواند از میان تقویت و استحکام ساختار اتحادها، نهادهای چندجانبه و فرآیندهای دموکراتیک که رونق اقتصادی و امنیت ۷۰ سالۀ ایالات­متحده را تقویت کرده­اند و یا کم توجهی به این مؤلفه‌­ها، یکی را برگزیند. ایالات­ متحده برای انجام رقابت موفقیت­آمیزتر باید سریعاً چالش ­های منطقۀ خاکستری را تعیین و همراه با متحدان و شرکا، سیاست واکنشی یکپارچه­ ای را در قبال این­ چالش­ ها بسط و توسعه دهد. هرچند این اهداف قابل دستیابی هستند، ولیکن نیل به این اهداف نیازمند دگرگونی و تقویت ساختارهای بین سازمانی، آمادگی بیشتر شهروندان در مواجهه با رقابت­های منطقۀ خاکستری و اطمینان از رویکردی است که کل جامعه را شامل می­ شود. حفظ یک گفتمان مداوم و جامع با متحدان و شرکا در ارتباط با نحوۀ برخورد با منطقۀ خاکستری و بهترین شیوه های ممکن برخورد نیز می‌تواند بسیار مفید و سودمند باشد. بدون چنین اقداماتی، ایالات­ متحده، متحدان و شرکای این کشور احتمالاً به تکرار اشتباهات قابل­ اجتناب خود ادامه خواهند داد و به رقبا اجازه می­ دهند تا یکپارچگی نهادهای مالی، سیاسی و امنیتی غرب را از بین ببرند. نتیجۀ این امر کاهش قدرت و حاکمیت آمریکا و متحدان آن خواهد بود.

برای دریافت و مطالعه متن کامل این گزارش از لینک دانلود زیر استفاده کنید.

112938
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.