راهبرد سیاست خارجی ترامپ: هیبرید نوانزواگرایی ـ واقع‌گرایی

مقاله «راهبرد سیاست خارجی ترامپ: هیبرید نوانزواگرایی ـ واقع‌گرایی» نوشته سعید سلیمان‌زاده (دانش‌آموختۀ کارشناسی ارشد روابط بین‌الملل دانشگاه اصفهان)، علی امیدی (دانشیار روابط بین‌الملل دانشگاه اصفهان) و سحر براتی (دانش‌آموختۀ کارشناسی ارشد روابط بین‌الملل دانشگاه اصفهان) در فصلنامه شماره ۲۸ مطالعات راهبردی سیاستگذاری عمومی ویژه پاییز ۹۷ به چاپ رسیده‌است.
تصویر راهبرد سیاست خارجی ترامپ: هیبرید نوانزواگرایی ـ واقع‌گرایی

هدف این پژوهش مطالعه تغییر رویکرد سیاست خارجی آمریکا از بین‌الملل‌گرایی لیبرال در دوران اوباما به نوانزواگرایی و واقع‌گرایی در دوران ترامپ است. سؤال اصلی این است که راهبرد سیاست خارجی ترامپ چیست؟ برای پاسخ به این سؤال از چارچوب مفهومی «نظریه‌های نقش جهانی آمریکا» استفاده می‌شود. فرضیه اصلی نیز این است که راهبرد سیاست خارجی ترامپ ترکیبی از رویکردهای نوانزواگرایی و واقع‌گرایی است. درواقع، بدون بررسی دقیق این دو رویکرد نمی‌توان منطق سیاست خارجی جدید آمریکا را به‌صورت منسجم و صحیح درک کرد. از این جهت، چنین استدلال شده است که ترامپ از منظر گرایش سیاسی و عملکرد اقتصادی نوانزواگرایانه و در حوزه مسائل نظامی و امنیتی کاملاً واقع‌گرایانه عمل کرده است. در این مقاله، سیاست خارجی ترامپ در قالب دو راهبرد «نخستْ آمریکا» و «احیای مجدد آمریکا» مفصل‌بندی و تحلیل می‌شود. پژوهش از نوع توصیفی‌ـ‌تحلیلی است و از منابع مکتوب و مجازی برای جمع‌آوری اطلاعات استفاده شده است.

برای دریافت متن کامل این مقاله از لینک دانلود زیر استفاده کنید.

113010
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.