موقوفه کارنگی برای صلح بین‌المللی منتشر کرد:

نئومرکانتلیسم ترامپ

شانزده نسخه راهبرد امنیت ملی که توسط رؤسای جمهور از رونالد ریگان تا باراک اوباما تدوین شده‌اند، مهر تأییدی بر پیشتاز بودن ایالات متحده در زمینۀ نظم لیبرال بین‌المللی است، حتی با وجود این که آنها به این موضوع واقف بودند که این رویکرد موجب خیزش دیگران و تحلیل بردن اقتدار اقتصادی ایالات متحده است. رئیس‌‌‌جمهور دونالد ترامپ ممکن است به این تصمیم برسد که این رویه دیگر پذیرفتنی نیست. راهبرد امنیت ملی آتی ترامپ، با هدف درک این که شعار «اول آمریکا» چه تأثیری بر نقش ایالات متحده در دنیا دارد و آیا این دیدگاه حاکی از چرخش به سوی یک رویکرد محدودتر نئومرکانتالی است یا خیر، به دقت مورد بررسی قرار خواهد گرفت.
تصویر نئومرکانتلیسم ترامپ

مقدمات تدوین یک راهبرد امنیت ملی، فرصتی برای رؤسای جمهور ایالات متحده و دولت­های مربوطه فراهم می­‌آورد تا توضیح دهند جایگاه کشور و نقش آن در دنیا از نگاه آن‌ها چگونه است. طبیعی است که هم‌­پای با تکامل فضای بین­‌المللی، راهبردهای بین­‌المللی نیز به همان ترتیب تکامل پیدا کنند. به هر حال، همواره برخی باورهای اصولی خاص در تمام شانزده راهبرد امنیت ملی که مطابق با قانون گلدواتر-نیکلاس سال ۱۹۶۸، توسط رؤسای جمهور، از رونالد ریگان تا باراک اوباما، به کنگره ارسال شد، به ­طور ثابت حضور داشته­‌اند. هر یک از رؤسای­ جمهور از راهبرد امنیت ملی برای تأکید دوباره بر یک اصل اساسی بهره جستند و آن اصل این است که ایالات متحده باید از قدرت بلامنازع خود برای دفاع از نظم لیبرال بین­‌المللیِ مبتنی بر پیمان­‌های قوی در اروپا و آسیا، بازار باز و ترویج دموکراسی استفاده کند. آنها در این رابطه از خود مداومت نشان داده­ و ثابت‌قدم بوده‌­اند. روشن نیست که آیا رئیس‌جمهور دونالد ترامپ از این روند پیروی خواهد کرد یا نه، در هر صورت به زودی از این موضوع مطلع خواهیم شد.

دولت ترامپ اکنون در حال تهیۀ هفدهمین راهبرد امنیت ملی است. احتمال می­‌رود این راهبرد سال­‌ها در درون ایالات متحده و خارج از کشور بیش از همه مطالعه شده و مورد نقد و بررسی دقیق قرار گیرد. این کار تحت نظارت مشاور امنیت ملی، اچ آر مک­مستر است، که یک اندیشمند خوش­‌نام در حوزۀ نظامی راهبردی است. در گزارش موقوفه کارنگی برای صلح بین‌المللی به قلم سلمان احمد و الکساندر بیک که در سال ۲۰۱۷ منتشر شد، به نئومرکانتلیسم ترامپ پرداخته می‌شود.

برای دریافت متن کامل این مقاله از لینک دانلود زیر استفاده کنید.

113034
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.