تصویری از نیروی دریایی کشورهای خاورمیانه و آفریقا

در بخش دوم انتشار گزارش «ناوگان دریایی جهان ۲۰۱۶-۲۰۱۵»، به معرفی و بررسی نیروی دریایی کشورهای خاورمیانه و آفریقا پرداخته می‌شود.
تصویر تصویری از نیروی دریایی کشورهای خاورمیانه و آفریقا

گروه مطالعات دفاعی و امنیتی مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری به بازنگری نیروهای دریایی جهان پرداخته است. بازنگرى نیروهاى دریایى جهان تصویرى کلى از فعالیت‌ها و تحولات این نیروها طى سال‌های اخیر به دست می‌دهد. در بخش دوم انتشار گزارش «ناوگان دریایی جهان ۲۰۱۶-۲۰۱۵»، به معرفی و بررسی نیروی دریایی کشورهای خاورمیانه و آفریقا پرداخته می‌شود. در خاورمیانه و آفریقا، نیروهای دریایی الجزایر، بحرین، کامرون، مصر، ایران، رژیم اشغالگر قدس، نیجریه، عمان، عربستان، تانزانیا، تونس، سومالی، سنگال، آفریقای جنوبی، یمن، سوریه و امارات بررسی شده است. در بخشی از این گزارش درباره نیروی دریایی رژیم صهیونیستی چنین آمده است:

رژیم صهیونیستی در ۱۵ اکتبر ۲۰۱۵ زیردریایى جدید خود رهاو (RAHAV)، که اوایل سال ۲۰۱۶ وارد خدمت شد، را تحویل گرفت. رهاو پنجمین زیردریایى کلاس دلفین است که براى رژیم صهیونیستی ساخته شده و دومین سیستم داراى توانمندى AIP می‌باشد. دیگر زیردریایى مجهز به این توانمندى در سال ۲۰۱۷ وارد خدمت خواهد شد. رژیم صهیونیستی به منظور گشت منطقه ماهیگیرى آزاد و پشتیبانى از سکوهاى گازى و تمرینات نظامى در دریاى مدیترانه چهار ناوچه سبک ۲۰۰۰ تنى جدید را به آلمان سفارش داد. نخستین فروند از این ناوچه‌های سبک در سال ۲۰۱۷ تحویل داده شده و بر اساس طرح‌هاى مطروحه تمامى این چهار فروند تا سال ۲۰۲۲ وارد خدمت خواهند شد. در اواخر سال ۲۰۱۵ رژیم صهیونیستی نخستین موشک سطح به هواى «باراک ۸»، با برد ۴۰ مایل، که تحت عنوان «باراک ۲» نیز شناخته می‌شود، را با موفقیت از یک کشتى شلیک کرد. رژیم صهیونیستی از دسترسى حزب الله به موشک‌هاى ضد کشتى پیشرفته، همچون یاخونت (YAKHONT)، نگران است و این مسئله بعد جدیدى از ریسک را در بسیارى از عملیات‌هاى دریایى این رژیم وارد کرده است.

برای مطالعه و دریافت این گزارش از لینک دانلود زیر استفاده کنید.

113082
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.