تشدید عملیات در آب‌های آزاد

گروه مطالعات دفاعی و امنیتی مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری به بازنگری نیروهای دریایی جهان (اروپا، آمریکا، آسیا، خاورمیانه و آفریقا) پرداخته است.
تصویر تشدید عملیات در آب‌های آزاد

بازنگرى نیروهاى دریایى جهان تصویرى کلى از فعالیت‌ها و تحولات این نیروها طى یک سال اخیر به دست می‌دهد. این گزارش بر اساس مناطق تقسیم‌بندى شده و کشورهاى هر منطقه بر اساس حروف الفبا در زیر عنوان خود قرار گرفته‌اند. در بخش چهارم و آخر انتشار گزارش «ناوگان دریایی جهان ۲۰۱۶-۲۰۱۵»، به معرفی و بررسی نیروی دریایی کشورهای اروپا پرداخته می‌شود. در قاره اروپا فنلاند، فرانسه، یونان، ایتالیا، نروژ، روسیه، اسپانیا، سوئد، بریتانیا و اکراین مورد بررسی قرار گرفته است. در بررسی نیروی دریایی روسیه آمده است:

روسیه در تابستان گذشته از دکترین دریایى جدید خود رونمایى کرد. این دکترین شامل طرح‌هایى با مضمون تأکید بیشتر بر انجام عملیات در اقیانوس اطلس و منطقه آرکتیک، حضور دائمى نیروى دریایى روسیه در دریاى مدیترانه، و بهسازى ناوگان‌هاى بالتیک و دریاى سیاه می‌شود. این سند بر مقابله با گسترش نیروهاى نظامى غربى و ناتو، تا حدى از طریق یک رهیافت دریایى سفت و سخت، تأکید می‌کند. هدف این سند تشدید عملیات در آب‌هاى آزاد، مدرن‌سازى ناوگان موجود، و توسعه صنعت کشتی‌سازى روسیه است. با این وجود بسیارى از شک‌گرایان این پرسش را مطرح می‌کنند که آیا اقتصاد روسیه، در پى کاهش قیمت نفت و بحران‌هاى اقتصادى، دربلند مدت توان تاب این مخارج را دارد.

برای دریافت و مطالعه متن کامل این گزارش از لینک دانلود زیر استفاده کنید.

113085
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.