معرفی کتاب:

توسعه، پایداری و جهانی‌شدن

کتاب «توسعه، پایداری و جهانی‌شدن» سال ۱۳۹۳ توسط زهره فنی تألیف و در ۲۳۰ صفحه توسط مرکز ملی مطالعات جهانی‌شدن در پنج فصل «ماهیت، تعاریف و سابقه توسعه»، «دیدگاه‌ها و رویکردها در مطالعات توسعه»، «جهانی‌شدن و توسعه»، «بحران‌های جهانی یا توسعه ناپایدار جهانی» و «توسعه پایدار، ایده‌ای پایدار در جغرافیای توسعه» منتشر شده است.
تصویر توسعه، پایداری و جهانی‌شدن

در مقدمه این کتاب آمده است:

مسائل اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و زیست‌محیطی در طول تاریخ حیات بشاری، کانون و زمینه‌ساز بروز مشکلات زیادی برای جوامع انسانی بوده است. تاریخ معاصر جهان از حیث نظری و تجربی، شاهد ظهور و فعالیت پدیده‌هایی متعامل و ظاهراً با خاستگاه غربی بوده است. این پدیده‌ها در مرحله نخست، چالش‌هایی را در سطوح ملی و بین‌المللی پدید آورده‌اند و همزمان یا متعاقب آن، توجه علوم و دانش‌های مختلف را به خود معطوف ساخته‌اند. از جمله این پدیدهها، مفاهیم و فرآیندها، توسعه، پایداری و جهانی‌شدن هستند که علوم اقتصادی، سیاسی، جامعه‌شناسی، جغرافیا، محیط‌زیست و ارتباطات را بیش از سایر علوم به خود جلب کرده‌اند.

در این میان، دلایل عمده‌ای که جغرافیای نوین و کاربردی را به مطالعه و تحلیل ابعاد و پیامدهای فرآیندهای توسعه، جهانی‌شدن و پایداری واداشته است را می‌توان به شرح زیر بیان کرد:

۱- هدف اصلی جغرافیای نوین، مطالعه و تحلیل واقعیت‌های جامعه با همه پیچیدگی و بغرنجی آن‌هاست. به‌گونه‌ای که به‌صراحت باید گفت، بررسی تأثیر عوامل کلانی که دارای ماهیت‌های متفاوت و روابط متقابلی هستند مانند توسعه و جهانی‌شدن، در کانون تحقیقات و مطالعات این دانش قرار دارد.

۲- امروزه پویایی و نوآوری به یکی از مشخصه‌های مهم علم جغرافیای جهان تبدیل شده است و ترکیب‌ها و امتزاج‌هایی که مورد توجه این علم قرار می‌گیرند اغلب پویا و در حال تحول هستند، مانند توسعه و پایداری آن‌که حاصل فرآیندهای متقابل و متعامل و متحول با سابقه نسبتاً طولانی است.

۳- از جمله وظایف یک جغرافیدان به‌عنوان تحلیلگر و محیط‌شناس متخصص، بررسی افتراق‌ها و ترکیب‌هایی است که در سطح زمین تحقق‌یافته و یا در حال وقوع هستند. ازاین‌رو، وی قادر به تجزیه‌وتحلیل تفاوت‌های موجود میان مظاهر و پیامدهای پدیده‌هایی مانند توسعه‌یافتگی و جهانی‌شدن در کشورهای گوناگون است.

در نوشته حاضر نیز با تاکید بر مشخصات و جنبه‌های فوق، سعی بر این بوده تا ابعاد، تاثیرات متقابل و عوامل مؤثر بر پدیده‌های کلان و فراگیر توسعه، جهانی‌شدن و پایداری که هر کدام به‌نوبه خود و در تعامل با یکدیگر، سایر تکامل جوامع انسانی و کشورها را تحت تأثیر قرار داده‌اند، موردبازنگری، تحلیل و تدقیق قرار گیرد. همچنین در این نوشته، به دنبال کنکاشی در زمینه تقابل‌ها و تعاملات میان توسعه پایدار و جهانی‌شدن هستیم. اینکه اساساً پدیده جهانی‌شدن تا چه حد در تقابل یا بالعکس همپوشانی و تقویت توسعه و پایداری آن حرکت می‌کند. اینکه فرآیند توسعه چگونه به پایداری دست می‌یابد و جهانی‌شدن چگونه بر سطح پایداری توسعه تاثیرگذار است و چالش‌های موجود یا احتمالی میان آن‌ها کدامند ارتباطی که به‌ویژه از سال ۲۰۰۶ میلادی، به یکی از مباحث و موضوع‌های چالش‌برانگیز و مهم سازمان‌های جهانی به‌ویژه برنامه محیط‌زیست سازمان ملل متحد مبدل شده است و هنوز تداوم دارد.

برای دریافت و مطالعه این کتاب از لینک دانلود زیر استفاده کنید.

113110
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.