مؤسسه مطالعات انرژی آکسفورد منتشر کرد:

بخش انرژی ایران: بازگشتی همراه با موانع

مؤسسه مطالعات انرژی آکسفورد در مقاله‌ای با عنوان «بخش انرژی ایران: بازگشتی همراه با موانع» (Iranian Energy: a comeback with hurdles) به قلم دیوید رامین جلیلوند، سال ۲۰۱۷ و یک سال پس از توافق برجام منتشر شد. ایامی که برجام با اجرایی شدنش و برداشته شدن تحریم‌های مربوط به بخش انرژی، شرکت‌های نفتی بین‌المللی متعددی را جهت رفتن به ایران و کشف ظرفیت‌های آن برای همکاری تشویق می‌کرد. در این مقاله تلاش شده است به بررسی محاسن برجام برای بخش انرژی ایران تا زمان انتشار آن (یک سال پس از برجام) پرداخته شود.
تصویر بخش انرژی ایران: بازگشتی همراه با موانع

در مقدمه این گزارش آمده است:

در ۱۶ ژانویه ۲۰۱۶، توافق هسته‌ای ایران به‌طور رسمی حالت اجرایی به خود گرفت. این توافق که رسماً با عنوان برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) شناخته می‌شود در جولای سال ۲۰۱۵ بین ایران و E3+3 یعنی ۳ دولت اروپایی فرانسه، آلمان و بریتانیا و ۳ قدرت جهانی چین، روسیه و آمریکا منعقد شد. در حقیقت، برجام اجازه می‌دهد که در ازای برخی محدودیت‌ها بر برنامه هسته‌ای ایران و بازرسی‌های بیشتر بین‌المللی، شماری از تحریم‌های این کشور برداشته شود.

در بخش انرژی، برجام با امیدها و انتظارات برای احیای آن توأم شد. تحریم‌ها به مدت چند سال این صنعت را محدود کرده بودند و در کنار سایر پیامدها، این تحریم‌ها شرکت‌های غربی را مجبور به ترک ایران کردند که در نتیجه آن، شاهد کاهش تولید و صادرات نفت بودیم. درواقع، اجرای برجام با برداشتن تحریم‌های مربوط به بخش انرژی همراه شد و شرکت‌های نفتی بین‌المللی متعددی را جهت رفتن به ایران و کشف ظرفیت‌های آن برای همکاری تشویق می‌کرد.

با عنایت به این پیشینه، بررسی محاسن برجام برای بخش انرژی ایران تاکنون، که درواقع یک سال (در زمان نگارش گزارش) از اجرای آن می‌گذرد، شایان توجه است. در سطور پایین عنوان کرده‌ایم که دولت کنونی ایران برای برقراری تعادل بین مراکز مختلف قدرت در داخل تلاش کرده و درعین‌حال کوشیده تا مخاطرات عرصه بین‌المللی را کاهش دهد. بااین‌حال، در حقیقت، پیشرفت واقعی صورت گرفته تا زمان حاضر، تااندازه‌ای متوسط بوده است. ایران تولید نفت خود را به سطح قبل از تحریم‌ها افزایش داده، اما هنوز در انتظار گسترش ظرفیت تولیدی خود است. در این میان، تردیدها پیرامون چشم‌انداز بخش انرژی ایران افزایش یافته است، چراکه آینده سیاست‌های ایالات‌متحده، به‌ویژه با سرکار آمدن ترامپ و انتقادات صریحش از برجام، نامشخص است.

برای مطالعه و دریافت متن کامل این مقاله، روی لینک زیر کلیک کنید.

لازم است ذکر شود محتوای گزارش‌های ترجمه شده از سایر اندیشکده‌ها، هم‌چون گزارش حاضر، لزوما مورد تایید مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری نیست.

113113
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.