معرفی کتاب

مأخذشناسی توصیفی کتب فارسی جهانی‌شدن

کتاب «مأخذشناسی توصیفی کتب فارسی جهانی‌شدن» به مناسبت بیست و ششمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران (سال ۱۳۹۲) توسط سیروس داودزاده در ۴۲۴ صفحه گردآوری و تدوین و توسط مرکز ملی مطالعات جهانی‌شدن منتشر شده است.
تصویر مأخذشناسی توصیفی کتب فارسی جهانی‌شدن

در مقدمه این کتاب آمده است:

دفتر اسناد و مدارک علمی مرکز ملی مطالعات جهانی‌شدن حسب وظیفه محوله خود باید با ایجاد ابزارهای کمکی تحقیقاتی ضمن معرفی منابع اطلاعاتی در حوزه جهانی‌شدن، نقاط دسترسی به منابع اطلاعاتی را در قالب تدوین کتابشناسی‌ها به شکل چاپی و الکترونیکی برای محققان و پژوهشگران این حوزه فراهم آورد، که به همین منظور طرح تهیه و تدوین «مأخذشناسی توصیفی کتب فارسی جهانی‌شدن» شامل اطلاعات توصیفی، تحلیلی، چکیده و نمایه‌های تخصصی به پیشنهاد دفتر اسناد و مدارک علمی مرکز ملی مطالعات جهانی‌شدن توسط مجری طرح جناب آقای سیروس داودزاده اجرایی شد تا راه را برای محققان و پژوهشگران این حوزه هموارتر کند.

ذکر این نکته نیز ضروری است که انتخاب و معرفی هر یک از منابع اطلاعاتی موجود در این مجموعه به منزله تأیید مرکز به لحاظ محتوایی، پدیدآور، ناشر و... محسوب نمی‌شود و صرفاً مجموعه‌ای گردآوری‌شده تا محققان حوزه جهانی‌شدن با آثار چاپ‌شده در این حوزه بیشتر آشنا شوند.

کتاب حاضر به شکل الفبای عناوین کتب تنظیم‌شده، چراکه استفاده‌کننده بدین ترتیب می‌تواند اولاً آمار دقیقی از تعداد عناوین موجود در یک موضوع خاص به دست آورد؛ ثانیاً چنانچه به دنبال عنوان خاصی باشد به‌راحتی آن را در جای الفبایی خود خواهد یافت و اطلاعات کتاب‌شناختی آن را به آسانی بازیابی خواهد کرد. علاوه بر آن در انتهای این کتاب سه نمایه به‌عنوان ابزارهای کمکی و روش‌های دسترسی متفاوت شامل موارد زیر جهت بازیابی اطلاعات در نظر گرفته شده است:

۱- نمایه ناشر

۲- نمایه موضوع

۳- نمایه پدیدآور

برای دریافت و مطالعه این کتاب از لینک دانلود زیر استفاده کنید.

113119
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.