مؤسسه رَند منتشر کرد:

درک نظم جاری بین‌المللی

مؤسسه رَند سال 2016 در گزارشی با عنوان «درک نظم جاری بین‌المللی» (Understanding the Current International Order) با هدف درک نظم بین‌المللی موجود، ارزیابی چالش‌های فعلی این نظم و توصیه‌هایی پیرامون سیاست‌های آتی ایالات‌متحده با عنایت به این نظم منتشر شده است.
تصویر درک نظم جاری بین‌المللی

در مقدمه این گزارش آمده است:

از سال ۱۹۴۵، ایالات‌متحده منافع خود در سطح جهان را از طریق ایجاد و حفظ نهادهای بین‌المللی اقتصادی، سازمان‌های امنیتی دوجانبه و منطقه‌ای و هنجارهای سیاسی لیبرال دنبال کرده است. این سازوکارهای سامان‌بخش و نظم‌دهنده روی‌هم‌رفته به‌عنوان نظم بین‌المللی نامیده می‌شوند. در سال‌هایِ اخیر، قدرت‌های در حال ظهور، برخی از ابعاد این نظم را به چالش کشیده‌اند. این گزارش بخشی از پروژه‌ای با عنوان «ایجاد یک نظم بین‌المللی پایدار» است که هدف آن درک نظم بین‌المللی موجود، ارزیابی چالش‌های فعلی این نظم و توصیه‌هایی پیرامون سیاست‌های آتی ایالات‌متحده با عنایت به این نظم است.

این پژوهش شامل گزارش‌ها و تحلیل‌های متعددی است. سه مورد از آن‌ها در مطالعه و ارزیابی نظم بین‌المللی کلیدی هستند: گزارشی که این نظم را تعریف و گستره آن را تعیین می‌کند، گزارشی که وضعیت و جایگاه آن را بررسی می‌کند و در راستای ارائه شاخص‌هایی برای بررسی و اندازه‌گیری سلامت این نظم تلاش می‌کند و درنهایت گزارشی که به واکاوی مواضع و چشم‌اندازهایِ کشورهایِ مهم و تأثیرگذار نسبت به این نظم می‌پردازد. این گزارش، تلاش تیم پروژه را برای درک نظم بین‌المللی موجود بازتاب می‌دهد، از جمله چگونه تصمیم‌گیرندگان ایالات‌متحده در هدایت سکان سیاست خارجی این نظم را توصیف می‌کنند و به کار می‌بندند، همچنین چگونه دانشگاهیان سازوکارهایی را که نظم بین‌المللی بر کشورها تأثیر می‌گذارد، مورد ارزیابی قرار می‌دهند.

این پژوهش با حمایت دفتر پروژه‌های ویژه وزارت دفاع و در مرکز امنیت بین‌المللی و سیاست دفاعی بنیاد تحقیقات دفاع ملی رند انجام شده است، مرکز تحقیق و توسعه‌ای که بودجه آن به صورت فدرال تأمین می‌شود و مورد حمایت دفتر وزارت دفاع، ستاد مشترک، فرماندهی یکپارچه رزمی ایالات‌متحده، نیروی دریایی، تفنگداران دریایی، آژانس‌های دفاعی و جامعه اطلاعاتی است.

برای مطالعه و دریافت متن کامل این مقاله، روی لینک زیر کلیک کنید.

113136
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.