نمایندگی اتحادیه اروپا در چین منتشر کرد:

برنامه همکاری راهبردی ۲۰۲۰ اتحادیه اروپا و چین

پس از تدوین برنامه همکاری راهبردی جامع بین اتحادیه اروپا و چین در سال ۲۰۰۳ و تعمیق و توسعه همکاری بین‌شان در طیف وسیعی از حیطه‌ها، نمایندگی اتحادیه اروپا در چین اقدام به انتشار مقاله‌ای با عنوان «برنامه همکاری راهبردی ۲۰۲۰ اتحادیه اروپا و چین» (EU-China 2020 Strategic Agenda for Cooperation) و تشریح این همکاری راهبردی پرداخته است.
تصویر برنامه همکاری راهبردی ۲۰۲۰ اتحادیه اروپا و چین

در بخشی از مقدمه این مقاله آمده است:

جهان امروز در حال تجربه تغییرات عمیق و پیچیده‌ای است. اتحادیه اروپا و چین به عنوان بازیگرانی مهم در جهان چندقطبی، مسئولیت مشترکی در ترویج صلح، رفاه و توسعه پایدار برای منفعت همگان را بر عهده دارند. آن‌ها توافق کرده‌اند شراکت راهبردی خود را که به نفع هر دو طرف است بر اساس اصول برابری، احترام و اعتماد تقویت کرده و توسعه دهند. اتحادیه اروپا نسبت به حاکمیت و تمامیت ارضی چین احترام قائل است. چین نیز حمایت خود را از یکپارچگی اتحادیه اروپا اعلام می‌کند.

اتحادیه اروپا و چین هر دو طرح‌هایی راهبردی را برای توسعه ارائه نموده‌اند (اهداف دو سده‌ای و طرح پنج‌ساله دوازدهم چین، و استراتژی ۲۰۲۰ اتحادیه اروپا) که نشان‌دهنده پتانسیل آنها برای تشریک مساعی جهت ارتقای همکاری برای کسب نتایج برد-برد است. دو طرف متعهد به ترویج طرح همکاری راهبردی جامع بین اتحادیه اروپا و چین در دهه بعد هستند.

در این چشم‌انداز، دو طرف به صورت مشترک برنامه راهبردی همکاری ۲۰۲۰ بین اتحادیه اروپا و چین را تصویب کرده‌اند. هر دو طرف این برنامه راهبردی همکاری را با اقدامات زیر به‌طور کامل اجرا خواهند کرد: از طریق نشست سالانه سران، که رهنمون‌هایی راهبردی را در خصوص رابطه آنها ارائه می‌کند؛ از طریق سه رکنی که مستقیماً این نشست‌ها را تحکیم می‌کنند (که عبارتند از: گفت‌وگوی راهبردی سالانه در سطح عالی، گفت‌وگوی اقتصادی و تجاری سالانه در سطح عالی، و گفت‌وگوهای میان ملت‌ها که سالی دو بار برگزار می‌شوند)؛ از طریق جلسات منظم همتایان آنها و نیز از طریق طیف وسیع گفت‌وگوهای مربوط به هر بخش میان آنها.

این اهداف به صورت سالانه مورد بازبینی قرار گرفته و به نشست سران گزارش داده می‌شوند، و سران دو طرف نیز در صورت اقتضا طرح‌های تکمیلی بیشتری را مد نظر قرار می‌دهند.

برای مطالعه و دریافت متن کامل این مقاله، روی لینک زیر کلیک کنید.

113146
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.