خلاصه‌ای از سند بررسی پدافند موشکی آمریکا (MDR)

دونالد ترامپ رئیس‌جمهور ایالات متحده در روز پنجشنبه ۱۷ ژانویه ۲۰۱۹ ( ۲۷ دی ۱۳۹۷) در جریان یک سخنرانی در وزارت دفاع آمریکا -پنتاگون- از انتشار سند بررسی پدافند موشکی (MDR) سخن گفت. وی گفت: برنامه وی به ایالات متحده امکان خواهد داد تا موشک‌ها از هر جایی‌، در هر مکان‌ و هر زمان را کشف و نابود کند. وی افزود: همگام بودن با دشمنان کافی نیست، باید در هر گام از آنها جلوتر باشیم. در این یادداشت تلاش شده ضمن بیان خلاصه‌ای از این سند، اطلاعاتی اجمالی از آن در دسترس کارشناسان و محققان قرار داده شود.
تصویر خلاصه‌ای از سند بررسی پدافند موشکی آمریکا (MDR)

به گفته مقامات پنتاگون دکترین پدافند موشکی آمریکا که از سال ۲۰۱۰ در دست تهیه بود و انتظار می‌رفت تا سال ۲۰۱۷ آماده شود، ولی به دلیل هماهنگ کردن آن با تغییرات در تهدیدات موشکی از جانب کره شمالی، چین، روسیه، و ایران مرتباً مورد بازنگری و بازنویسی قرار گرفته است.

ایده اصلی این طرح برگرفته از ابتکار پدافند موشکی موسوم به «جنگ ستارگان» دهه ۱۹۸۰ در دوران ریاست‌جمهوری رونالد ریگان است. MDR فناوری‌های فضاپایه را مد نظر قرار داده است و عنصر کلیدی آن را استفاده از حسگرهای تسلیحاتی و رهگیرهای مستقر در فضا تشکیل می‌دهد. این فناوری‌ها قادر به کشف سریع موشک پرتاب‌شده دشمن و انهدام آن پیش از ورود به فضا یا حتی به محض پرتاب است.

به گفته مقامات آمریکایی پدافند موشکی فضاپایه می‌تواند علیه سلاح‌هایی به‌کار گرفته شود که با سرعت مافوق صوت حرکت می‌کنند.

سند بررسی پدافند موشکی (MDR) در ۱۰۸ صفحه توسط وزارت دفاع ایالات متحده تهیه شده است. این سند با پیشگفتاری از پاتریک ام.شاناهان وزیر موقت دفاع آمریکا آغاز می‌شود و پس از خلاصه اجرایی، در طی هفت فصل ضمن مرور تهدیدات موشکی موجود علیه ایالات متحده و متحدان و شرکای این کشور به ارائه رویکرد آن برای مقابله با این تهدیدات می‌پردازد.

برای مطالعه و دریافت متن کامل این مقاله، روی لینک زیر کلیک کنید.

113147
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.