بودجه دفاعی آمریکا در سال ۲۰۲۰

به تازگی، پنتاگون برای سال مالیِ ۲۰۲۰، «بودجه دفاع ملیِ» ۷۵۰ میلیارد دلاری درخواست کرده است که سهم وزارت دفاع / پنتاگون، بدون احتساب بودجۀ آژانس‌های وابسته، مبلغ ۷۱۸ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار برآورد شده است. با توجه به بودجه پنتاگون در سال ۲۰۱۹ که بالغ بر ۶۵۸ میلیارد دلار است، لایحۀ جدید دفاعی آمریکا برای سال ۲۰۲۰، رشد ۴.۷ درصدی را نشان می‌دهد. از این‌رو تلاش شده است در متن پیش‌رو به جزئیات بودجه دفاعی آمریکا در سال ۲۰۲۰ پرداخته شود.
تصویر بودجه دفاعی آمریکا در سال ۲۰۲۰

بودجه دفاع ملی ایالات متحده [به انضمامِ آژانس‌های وابسته] در سال مالی ۲۰۲۰، مبلغ ۷۵۰ میلیارد دلار برآورد شده است؛ اما بودجه وزارت دفاع که خود بخشی از بودجه دفاع ملی محسوب می‌شود، رقمی بالغ بر ۷۱۸ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار است، که در تاریخ ۱۲ مارس ۲۰۱۹ (سه شنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۷) از سوی مقامات پنتاگون اعلام گردید. بودجه مورد نظر، افزایش ۴.۷ درصدیِ قابل‌ملاحظه‌ای را در قیاس با بودجه دفاع ملیِ ۷۱۶ میلیارد دلاری سال ۲۰۱۹ میلادی نشان می‌دهد. بودجه وزارت دفاع در سال ۲۰۱۹، ۶۵۸ میلیارد دلار است.

این بودجه پیشنهادیِ پنتاگون برای سال ۲۰۲۰، عموماً بر مقابله با تهدیداتِ نشأت گرفته از جانب «فدراسیون روسیه» و «جمهوری خلق چین» متمرکز شده است که به گفته «دیوید ال. نورکوئیست» (معاون وزیر دفاع آمریکا)، در پاسخ به کشورهای مذکور، که در حال نوسازی نیروهای نظامی خود به شکلی بی‌سابقه هستند، در ابعاد گوناگون تنظیم شده است. به گفتۀ نورکوئیست، بودجه دفاعی سال ۲۰۲۰، بازتاب‌دهنده اولویت‌های مطرح شده در «استراتژی امنیت ملی» سال ۲۰۱۸ دونالد ترامپ است که در چهار حوزه مشخص شده‌اند:

  • سرمایه‌گذاری در حوزه‌های نوظهور فضایی و سایبری؛
  • نوسازی توانمندی‌های هوایی، زمینی و دریایی؛
  • تسریع در توسعه فناوری‌هایی از جمله هوش مصنوعی، تسلیحاتِ هایپرسونیک، تسلیحات خودکار و انرژی هدایت‌شده؛
  • حفظ قوا و افزودن بر آمادگی‌های کسب شده.

در چارچوبِ همین محورها، نورکوئیست، به همراهِ «الاین مک‌کاسکر» (معاون امور نظارت بر حسابداری وزارت دفاع) و ژنرال «آنتونی لراردی» (مدیر بخش ساختار قوا، منابع و ارزیابی ستاد مشترک آمریکا)، همزمان با اعلام و انتشار این بودجه دفاعی، یک نشست خبری برگزار کردند و به جزئیات این بودجه پرداختند.

برای مطالعه و دریافت متن کامل این مقاله، روی لینک زیر کلیک کنید.

113150
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.