مؤسسه «واشنگتن برای سیاست خاور نزدیک» منتشر کرد:

سیاست ایالات‌متحده در شبه‌جزیره عربستان

مؤسسه واشنگتن برای سیاست خاور نزدیک سال ۲۰۱۹ با انتشار مقاله‌ای با عنوان «سیاست ایالات‌متحده در شبه‌جزیره عربستان» (U.S. Policy in the Arabian Peninsula) به ارزیابی سیاست آمریکا در قبال عربستان سعودی پرداخته است.
تصویر سیاست ایالات‌متحده در شبه‌جزیره عربستان

در بحبوحه برآشفتگی‌ها پیرامون قتل خاشقچی و نگرانی در خصوص افزایش مشکلات انسانی در یمن، شراکت‌های ایالات‌متحده در خلیج‌فارس (و به ویژه رابطه بین آمریکا و عربستان) با بررسی جدیدی مواجه شده‌اند. عده‌ای از کارشناسان عنوان کرده‌اند که همکاری بین واشنگتن و ریاض دیگر در راستای منافع ایالات‌متحده نیست، به همان اندازه که با ارزش‌های آمریکا نیز هماهنگ نیست.

به عقیدهٔ نگارنده این گزارش، کنار گذاشتن شراکت با عربستان سعودی یا دیگر هم‌پیمانان در خلیج‌فارس به سه دلیل یک اشتباه محض است. اولاً این ائتلاف‌ها دارای یک عنصر تدافعی نیز هستند؛ ایالات‌متحده به دنبال حفظ روابط نزدیک با ریاض و دیگر کشورها است تا نفوذ خود بر تصمیمات این کشورها را حفظ کرده و باثبات ماندن آن‌ها را تضمین کند. ثانیاً، همان‌طور که پیشتر ذکر شد، اقدام از طریق (و به واسطه) هم‌پیمانان درست‌ترین راه برای حفاظت از منافعمان در خاورمیانه و در عین حال انتقال منابع به مناطق دیگر است. ثالثاً قطع کردن همکاری‌ها ما در منطقه، این کشورها را وادار می‌کند به جاهای دیگری برای تأمین سلاح و سایر پشتیبانی‌ها روی آورند، که انگیزه‌های قدرت‌های خارجی دیگر جهت تعمیق مداخلات خود در منطقه را افزایش می‌دهد.

اما این بدان معنا نیست که ایالات‌متحده باید از وضعیت کنونی راضی باشد. درست همان‌طور که خروج از شراکت‌های منطقه‌ای منافع ما را تضعیف می‌کند، پذیرش نسنجیده آن‌ها یا کناره‌گیری از وضعیت کنونیِ مسائل نیز همین نتیجه را در پی دارد. در عوض، ایالات‌متحده باید تلاش‌های خود را بر روی چند حیطه متمرکز کند.

برای مطالعه و دریافت متن کامل این مقاله، روی لینک زیر کلیک کنید.

113152
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.