مرکز توسعه بین‌المللی دانشگاه هاروارد منتشر کرد:

مدیریت مالیه عمومی دقیقاً چیست؟

مرکز توسعه بین‌المللی دانشگاه هاروارد (Center for International Development at Harvard University) سال 2014 در مقاله‌ای با عنوان «مدیریت مالیه عمومی دقیقاً چیست؟» می‌کوشد مفهوم «مدیریت مالیه عمومی» را توضیح دهد و در این راستا از کارشناسانی کمک می‌گیرد که در زمینه‌های مختلفی مشغول به فعالیت‌اند و دیدگاه‌های متفاوتی را مطرح می‌کنند.
تصویر مدیریت مالیه عمومی دقیقاً چیست؟

در مقدمه این مقاله که نوشته مت اندروز، مارکو کانجیانو، نیل کول، پائو دی رنسیو، فیلیپ کراوس و رنو سلیگمان است، آمده:

«مدیریت مالیه عمومی» به شیوه‌ای مربوط می‌شود که دولت‌ها منابع عمومی (درآمدها و هزینه‌ها) را مدیریت کرده و تأثیر کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت این منابع را بر اقتصاد یا جامعه مورد بررسی قرار می‌دهند. به این ترتیب، مدیریت مالیه عمومی دقیقاً به فرآیند (نحوه مدیریت دولت‌ها) و نتایج (پیامدهای کوتاه، میان و بلندمدت جریان‌های مالی) می‌پردازد. در این مقاله، هر دوی این ابعاد را در نظر گرفته شده است و برای اصلاحات چشم‌اندازی ارائه می‌کند که عموماً برای ارتقای نظام‌های مدیریت مالیه عمومی تدوین شده‌اند. یادداشت حاضر، نه یک رساله جامع بلکه چشم‌اندازی عمیق برای تفکر بیشتر درباره این موضوع است.

این نوشتار مختصر نشان می‌دهد که گروهی از کارشناسان سازمان‌ها و عرصه‌های مختلف -دست‌کم تا حدی- درباره اصول اساسی مدیریت مالیه عمومی هم‌عقیده هستند: مدیریت مالیه عمومی چیست، کارکرد آن به چه ترتیب است، چه اصلاحاتی را دربر می‌گیرد و در کجای بسته‌های اصلاحی کنونی شاهد شکاف هستیم. خلاصه بحث حاضر این است که ما به خوبی می‌دانیم مدیریت مالیه عمومی چیست، کارکرد نظام‌های مدیریت مالیه عمومی به چه ترتیب است و حتی انواع اصلاحات لازم برای کارآمدی بیشتر کدام‌ها هستند. با این حال، مدیریت مالیه عمومی در آینده با چالشی جدی مواجه است –به ویژه اما نه منحصراً در کشورهای در حال توسعه- که بر ارزیابی بهتر کارکرد نظام‌های مدیریت مالیه عمومی تمرکز کرده‌اند و می‌کوشند به این مسأله پی ببرند که اصلاحات چگونه باید بر محور چالش ارتقای کارکرد انجام پذیرد. اگرچه مدیریت مالیه عمومی ممکن است در گذشته بیشتر توجه خود را معطوف شکل و الگو کرده باشد، اما در آینده می‌تواند هم و غم بیشتری را وقف کارکرد بدارد.

برای مطالعه و دریافت متن کامل این مقاله، روی لینک زیر کلیک کنید.

113160
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.