مؤسسه جهت‌گیری‌های آینده بین‌المللی منتشر کرد:

چین در خاورمیانه: فاکتور ایران

مؤسسه جهت‌گیری‌های آینده بین‌المللی سال ۲۰۱۸ در مقاله‌ای با عنوان «چین در خاورمیانه: فاکتور ایران» (China in the Middle East: The Iran Factor) به بررسی علاقه چین به توسعه روابط خود با کشورهای خاورمیانه از جمله ایران پرداخته است.
تصویر چین در خاورمیانه: فاکتور ایران

چین به دلایل مختلف به دنبال توسعه روابط خود با کشورهای خاورمیانه است. این دلایل شامل نیاز پکن به ایمن‌سازی واردات انرژی خود، امن ساختن صادرات چین در مسیرهایی که از خاورمیانه عبور می‌کنند و در بلندمدت افزایش نفوذ منطقه‌ای این کشور است تا بدین طریق خود را جایگزین ایالات‌متحده در منطقه نماید. در روابط چین با ایران این اهداف به طور کامل اجرا می‌گردد، این در حالی است که این اهداف در رابطه با ایران [شاید] حتی بیشتر از سایر کشورهای منطقه مانند عربستان سعودی و امارات متحده عربی عملی می‌گردند. هر دو کشور ایران و چین به طور فزاینده‌ای خود را در رابطه با این اهداف نزدیک‌تر می‌بینند، با همان میزان از اهمیت، رئیس‌جمهور ترامپ هر دو کشور را به‌عنوان رقبا و دشمنانی می‌بیند که باید با آن‌ها مقابله شود. این دو کشور نیز ایالات‌متحده را دشمن مشترکی می‌دانند که باید با هم به طور مشترک علیه آن مبارزه کنند.

برای مطالعه و دریافت متن کامل این مقاله، روی لینک زیر کلیک کنید.

113162
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.