اکونومیست منتشر کرد:

سیزدهمین برنامه پنج‌ساله چین؛ فرصت‌هایی برای شرکت‌های فنلاندی

اکونومیست سال ۲۰۱۶ در مقاله‌ای با عنوان «سیزدهمین برنامه پنج‌ساله چین؛ فرصت‌هایی برای شرکت‌های فنلاندی» (China’s 13th Five-Year Plan; Opportunities for Finnish Companies) به بررسی این برنامه پرداخته است.
تصویر سیزدهمین برنامه پنج‌ساله چین؛ فرصت‌هایی برای شرکت‌های فنلاندی

در ابتدای این مقاله، برنامه پنج‌ساله چین اینچنین تعریف شده است:

برای دستیابی به رشد متوسط و بلندمدت، دولت مرکزی چین از سال ۱۹۵۳ اولویت‌های سرمایه‌گذاری، استراتژی‌ها و دستورالعمل-های اقتصادی خود را در قالب برنامه‌های پنج‌ساله ترسیم کرده است، این سنتی است که از اتحاد جماهیر شوروی الگوگیری شده است. مدتی است ماهیت سهمیه‌بندی سنت قبلی برنامه‌ریزی، به سمت تمرکز بر روی طرح‌های گسترده‌تر توسعه، تحول یافته است. با این وجود برخی از اهداف این طرح ملی، همیشه «الزام‌آور» در نظر گرفته می‌شوند و عدم دستیابی به آن‌ها برای آینده حرفه‌ای مسئولان زیان‌آور است.

بخش عمده سیزدهمین برنامه پنج‌ساله چین در پایان پنجمین مجمع عمومی حزب کمونیست چین در اکتبر ۲۰۱۵ اعلام شد، اما تصویب رسمی این طرح توسط کنگره ملی خلق در ۱۴ مارس ۲۰۱۶ (نتایج رأی‌گیری: ۲۷۷۸ موافق، ۵۳ مخالف، با ۲۵ ممتنع) صورت گرفت. نگارش پیش‌نویس این طرح، فرآیندی طولانی‌مدت بود که توسط کمیسیون ملی توسعه و اصلاحات انجام شد، در این رابطه این کمیسیون از تمام وزارتخانه‌های دولتی و همچنین از استان‌ها و شرکت‌های صنعتی و محافل دانشگاهی درخواست همکاری نمود. به همین دلیل، از وزارتخانه‌ها و همچنین فرمانداری استان‌ها و شهرداری‌ها خواسته شد تا برنامه‌های پنج‌ساله خود را تنظیم کنند، این برنامه‌ها در موازات استراتژی ملی اجرا خواهند شد. بنابراین، خود برنامه پنج‌ساله نمادی از وجود پیوستگی و ادغام در درون کل این بوروکراسی است.

علاوه بر این، سیزدهمین برنامه پنج‌ساله از لحاظ سیاسی دارای اهمیت ویژه‌ای است: اولین برنامه پنج‌ساله‌ای است که در دولت رئیس‌جمهور شی‌جین‌پینگ اجرا می‌شود، نماد پیروزی استمرار حکومت حزب کمونیست چین است – اتحاد جماهیر شوروی درست بعد از آغاز سیزدهمین برنامه پنج‌ساله خود، فروپاشید. این برنامه همچنین در رابطه با «اهداف صدساله» چین دارای اهمیت سیاسی ویژه‌ای است، بر طبق این اهداف، تا سال ۲۰۲۰ متوسط درآمد قابل استفاده چین به دو برابر سطح سال ۲۰۱۰ افزایش خواهد یافت و همچنین فقر مطلق نیز تا سال ۲۰۲۰ پایان می‌یابد. این اهداف، همان‌طور که توسط رئیس‌جمهورشی بیان شد، بخشی از «رؤیای چین» درباره قدرتمندسازی ملی است و تحقق آن‌ها بخش مهم و برجسته صدمین سالگرد حزب کمونیست چین در سال ۲۰۲۱ خواهد بود. دولت معتقد است که برای رسیدن به این هدف، باید رشد متوسط سالانه اقتصادی حداقل ۶.۵ درصد در طی دوره سیزدهمین برنامه پنج‌ساله حفظ شود.

برای مطالعه و دریافت متن کامل این مقاله، روی لینک زیر کلیک کنید.