مسأله‌شناسی راهبردی توسعه در استان اردبیل

ضرورت تغییر نگرش برنامه‌های توسعه از رویکرد ملی به رویکرد منطقه‌ای

گزارش حاضر که بازتاب چالش‌های توسعه در استان اردبیل است، توسط کارشناسان مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری و با بهره‌گیری از گزارش‌های ارسالی از سوی «اتاق فکر استان اردبیل» تهیه و تدوین‌شده است. در تهیه این گزارش علاوه بر آرای نخبگان از تحلیل داده‌های اسنادی، مانند سند آمایش سرزمین استان، گزارش رصد شاخص‌های استان، گزارش‌های سازمانی و تحلیل رسانه‌های محلی استفاده شده است.
تصویر ضرورت تغییر نگرش برنامه‌های توسعه از رویکرد ملی به رویکرد منطقه‌ای

حوزه‌ی اجتماعی استان اردبیل با مسائلی مواجه است که از کنش متقابل بین سیستمی و دورن سیستمی شکل گرفته و طبیعتا حل این مسائل نیاز به اتخاذ رویکری کل‌نگر جهت تدوین برنامه‌ای جامع و کارآمد دارد. حاشیه‌نشینی، مهاجرت، رشد آسیب‌های اجتماعی و کمبودهای فرهنگی از جمله مسائل استان است که برای حل آن همکاری بین متخصصان اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و .... ضروری می‌باشد. علاوه بر مسائلی مشابه سایر استان‌های کشور که از فقدان مدیریت کارآمد و متخصص سرچشمه می‌گیرد، موقعیت جغرافیایی و همسایگی با کشور آذربایجان، در حاشیه‌ قرار داشتن نسبت به مرکز کشور و حتی استان آذربایجان شرقی مسائل خاصی را موجد شده که بی‌توجهی به آن بی‌شک پیامدهای اجتماعی، سیاسی، امنیتی و اقتصادی جبران‌ناپذیری را به همراه خواهد داشت.

برای مطالعه و دریافت متن کامل این گزارش، روی لینک زیر کلیک کنید.

113167
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.