مسئله‌شناسی راهبردی توسعه در استان گیلان

تصویر مسئله‌شناسی راهبردی توسعه در استان گیلان
گزارش حاضر که بازتاب چالش‌های توسعه در استان گیلان است، توسط کارشناسان مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری با همکاری «اتاق فکر استان گیلان» تهیه و تدوین‌ شده است. در تهیه این گزارش علاوه بر آرای نخبگان از تحلیل داده‌های اسنادی، مانند سند آمایش سرزمین استان، گزارش رصد شاخص‌های استان، گزارش‌های سازمانی و تحلیل رسانه‌های محلی استفاده شده است.

استان گیلان با توجه به این امر که یکی از مهمترین ذخایر طبیعی و زیست محیطی کشور می‌باشد و از شرایط اقلیمی خاصی بهره‌مند است نیازمند سیاست‌گذاری‌های خاصی در ارتباط با ذخایر طبیعی، تراکم جمعیت، نحوه استقرار صنایع در استان و ... می‌باشد. عدم توجه به این مساله در دهه‌های گذشته سبب شده است که تراکم جمعیت در استان بدون آنکه سیستم‌های نظارتی و مدیریتی، آمادگی کنترل و تنظیم رفتار این حجم از جمعیت را در ارتباط با ذخایر طبیعی و منابع استان داشته باشند به گونه‌ای قابل توجه و بیش از توان اکولوژیک استان افزایش یافته و فشار قابل توجهی را بر منابع طبیعی استان وارد نماید. استان گیلان همانند بسیاری از استان‌های کشور نیازمند تدوین و اجرای برنامه توسعه استان متناسب با پتانسیل‌های بومی استان و منطقه به گونه‌ای است که رابطه پایدار انسان و جوامع انسانی و محیط زیست را در نظر گرفته باشد. ادامه روند کنونی ضمن آنکه بواسطه افزایش فشار بر ذخایر و پتانسیل‌های بومی استان، آنها را در معرض خطر نابودی کامل قرار خواهد داد، توسعه اقتصادی را میسر نکرده و بواسطه بر هم کنش این حوزه‌های گوناگون بحران‌های اجتماعی در استان را تعمیق خواهد کرد.

برای مطالعه و دریافت متن کامل این گزارش، روی لینک زیر کلیک کنید.

113173
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.