مسئله‌شناسی راهبردی توسعه در استان خراسان شمالی

رشد سریع جمعیت جوان استان

تصویر رشد سریع جمعیت جوان استان
از لحاظ ساختاری، نوشتار حاضر در سه حوزه سیاستی تنظیم شده است که توصیف‌ها و تبیین‌هایی که از هر حوزه می‌شود، از نظر تحلیلی به حوزه‌های دیگر نیز کمک می‌کند:
1- حوزه سیاست اقتصادی، صنعتی و گردشگری
2- حوزه سیاست محیط‌زیست، آب و کشاورزی
3- حوزه سیاست اجتماعی و فرهنگی
در انتهای گزارش نیز، به جمع‌بندی و نتیجه‌گیری از مسائل استان در سه حوزه نامبرده پرداخته می‌شود.

قبل از ورود به بحث و بررسی مسائل استان خراسان شمالی در حوزه‌های فوق‌الذکر، باید به دو نکته توجه داشت. اول اینکه، تمرکز گزارش در هر قسمت بر یک حوزه خاص و تفکیک مسائل آن از دو حوزه دیگر، فقط از زاویه تحلیلی و به قصد بررسی دقیق‌تر مسئله از آن منظر بوده و در واقعیت امر و دنیای واقعی این مسائل به‌طور یکجا و درهم‌تنیده وجود دارند و امکان تفکیک ماهوی آن‌ها وجود ندارد. دوم اینکه، همان‌گونه که در واقعیت این حوزه‌ها درهم‌تنیده هستند، در امر سیاست‌گذاری و اجرا نیز باید این حوزه‌ها را با یکدیگر در نظر گرفت. بنابراین، هیچ‌یک از حوزه‌ها بر دیگری هم از منظر تحلیلی و هم از منظر اجرایی ارجحیت ندارد. برای مثال، حل یک‌جانبه مسائل اقتصادی نمی‌تواند در اولویت باشد و حتی محال است، مادامی‌که مسائل با یکدیگر در نظر گرفته نشوند و آثار دیگر حوزه‌ها نیز بررسی نشود؛ چه‌بسا در این صورت، راهکارها، نَه‌تنها اثربخش نبوده، که حتی می‌تواند آثار منفی و معکوس داشته باشد.

برای مطالعه و دریافت متن کامل این گزارش، روی لینک زیر کلیک کنید.

113178
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.