مسئله‌شناسی راهبردی توسعه در استان کهگیلویه و بویراحمد

رشد بی‌رویه کانون‌های شهری

گزارش حاضر بازتاب چالش‌های توسعه در استان کهگیلویه و بویراحمد است که توسط کارشناسان مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست‌جمهوری و با همکاری «اتاق فکر استان کهگیلویه و بویراحمد»، نخبگان دانشگاهی، مدیران ذی‌ربط در دستگاه‌های اجرایی استان، نمایندگان اتاق بازرگانی و بخش خصوصی، فعالان مدنی و نمایندگان سازمان‌های مردم‌نهاد استان تهیه شده است. این گزارش حاصل نشستی است که در روزهای 28 و 29 تیر 1395 در دانشگاه یاسوج برگزار شده است.
تصویر رشد بی‌رویه کانون‌های شهری

اولین ویژگی استان کهگیلویه و بویراحمد از حیث اجتماعی و فرهنگی که برای تحلیل وضعیت موجود و آینده آن از اهمیت خاصی برخوردار است، درصد شهرنشینی است. این استان با ۵۲ درصد جمعیت شهری در رتبه ۲۷ کشور از حیث نسبت شهرنشینی قرار دارد. بنابراین هنوز با بسیاری از آسیب‌ها و معضلات ناشی از گسترش بی‌رویه و کنترل‌نشده شهرنشینی که عموماً فقر و مناطق حاشیه‌ای شهرها، بستری مناسب برای بروز و ظهور آنها می‌باشند، مواجه نشده است و پایین بودن آمار برخی آسیب‌های اجتماعی در این استان از قبیل اعتیاد در مقایسه با میانگین کشوری، از همین منظر قابل بررسی است. اما شواهدی در دست است که نشان می‌دهند روندهای کلی تغییرات در حوزه‌های اقتصادی و اجتماعی این استان در جهت رشد شهرنشینی و مسایل اجتماعی ناشی از رشد بی‌رویه کانون‌های شهری است و این موضوع ضرورت مدیریت تغییرات این استان را با نگاه به آینده آن مطرح می‌کند.

برای مطالعه و دریافت متن کامل این گزارش، روی لینک زیر کلیک کنید.

113179
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.