سرویس تحقیقاتی پارلمان اروپا منتشر کرد:

عملیات‌های نفوذ خارجی در اتحادیه اروپا

تلاش برای اثرگذاری بر فرآیند تصمیم‌گیری سیاسی ورای محدوده سیاسی خود یک پدیده جدید نیست؛ بلکه جزء لاینفکی از تاریخچه مسائل ژئوپلیتیک است. در حالی که قدرت سخت متکی بر نیروی نظامی و اقتصادی است، قدرت نرم یک کشور شامل دیپلماسی عمومی و گفتگو در خصوص ارزش‌ها، فرهنگ‌ها و تفکرات است، که به طور معمول مطابق با رفتار آن در خارج هستند.
تصویر عملیات‌های نفوذ خارجی در اتحادیه اروپا

اگر چه اندازه‌گیری میزان این نفوذ دشوار است، اما کشورهای دموکراتیکی که ارزش‌های آنها مطابق با هنجارهای جهانی رایج (پلورالیسم، حقوق و آزادی‌های بنیادی، حاکمیت قانون به عنوان یک اصل در درون کشورها و در مناسبات بین‌المللی) بوده و با ایفای نقش در جلوگیری از منازعات و حل‌وفصل آنها این نفوذ را اِعمال می‌کنند، از نظر سنتی جذاب‌تر به نظر می‌رسند و لذا نفوذ بیشتری در زمینه قدرت نرم دارند.

با این وجود، نفوذ همچنین می‌تواند اهداف مربوط به دخالت و ثبات‌زدایی را محقق سازد. عاملان دولت‌های مستبد تلاش می‌کنند همزمان با اقدام به رفتارهای اخلال‌گرانه و مخرب، قدرت نرم خود را به نمایش بگذارند. در عوض، برخی عاملان دولتی با کمتر جذاب جلوه‌دادن عوامل، سیستم‌ها و ارزش‌های دموکراتیک از طریق ابزارهای آشکار و پنهان متعدد، [نفوذ را] به عنوان روشی جهت دستیابی به اهداف خود در نظر می‌گیرند.

این ابزارها مدام در حال تحول و پیشرفت هستند. امروزه رسانه‌های اجتماعی روش شفاهی سنتی را با ابزارهای الکترونیک نوین برای انتشار اطلاعات ترکیب می‌کنند، که امکان انتشار آنی پیغام‌های مخرب بالقوه را میسر می‌سازد. اطلاعات کذب می‌توانند با دیگر روش‌های موجود در «مجموعه ابزارهای» مرکب تحت اختیار عاملان دولتی مستبد که به صورت روزافزون تنوع پیدا می‌کند، ترکیب شوند (رویدادی که هم اکنون در حال وقوع است).

در سال‌های اخیر، آگاهی در میان جامعه تحقیقاتی در خصوص دروغ‌پراکنی آنلاین توسط عاملان دولتی در سراسر جهان افزایش یافته‌است، به ویژه در زمینه همه‌پرسی بریتانیا پیرامون عضویت در اتحادیه اروپا و نیز انتخابات ریاست‌جمهوری ایالات‌متحده در سال ۲۰۱۶. هر چند پدیدار بودن کمپین‌های نفوذ در چهارچوب انتخابات و همه‌پرسی‌ها افزایش می‌یابد، اما این پویش‌ها محدود به فرآیندهای دموکراتیک نیستند.

برای مطالعه و دریافت متن کامل این مقاله، روی لینک زیر کلیک کنید.

113208
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.