همزمان با معرفی وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش به مجلس منتشر می شود:

وزارت آموزش و پرورش؛ اقدامات و دستاوردها

مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست‌جمهوری سال ۱۳۹۶ در گزارشی با عنوان «اقدامات و دستاوردهای دولت یازدهم - وزارت آموزش و پرورش» به تبیین فعالیت‌های انجام گرفته در وزارتخانه آموزش و پرورش در دولت یازدهم پرداخته است.
تصویر وزارت آموزش و پرورش؛ اقدامات و دستاوردها

مجموعه گزارش‌های ارزیابی اقدامات و دستاوردهای دولت یازدهم با هدف ارائه تصویری کلی از وضعیت مدیریت امور و سطح تدبیر در دستگاه‌های اجرایی در چهار سال فعالیت دولت یازدهم تهیه شده است. گزارش حاضر به اقدامات، فرصت‌ها و چالش‌های وزارت آموزش و پرورش در دولت یازدهم می‌پردازد.

وزارت آموزش و پرورش در مجموع با چند چالش اساسی و عمده مواجه می­باشد:

  • مشکل جدی در حوزه مسائل مالی اعم از تامین معیشت فرهنگیان، پرداخت معوقات و پاداش بازنشستگان، هزینه‌های زیرساختی و تجهیز مدارس، و کمبود بودجه در تمام حوزه‌های عملکردی این وزارت‌خانه که عمده‌ترین دلیل به تعویق افتادن و یا نقص در برنامه‌ها بوده است.
  • نبود شاخص‌های کیفیت‌سنجی برای سنجش کیفیت آموزش با معیاری استاندارد در کل کشور و وجود سطح پایین کیفیت آموزش در برخی مدارس و در کل پایین بودن کیفیت آموزش در مقیاس شاخص‌های بین‌المللی
  • گستردگی بیش از حد سازمانی که باعث بی‌نظمی در تشکیلات اداری، وجود انتقادات فراوان، وجود درصد بالای تخلفات و همچنین آسیب‌پذیر شدن ساختار تشکیلاتی و اداری شده است.
  • ابهام شاخص‌ها و امتیازات ارتقاء و کسب پست‌های مدیریتی.
  • اجرای شتاب‌زده طرح‌های آموزشی مختلف بدون نیازسنجی و بررسی تبعات تصمیمات.
  • نفوذ شدید مسائل و سلایق سیاسی در وزارت‌خانه.
  • زیر ذره بین بودن این وزارت خانه و قابل نقد بودن آن از سوی تمام اقشار جامعه به دلیل ارتباطی که با تمام اقشار جامعه دارد.
  • حساسیت های ایجاد شده به حرفه معلمی و دانش آموز سالاری در نوع تدوین مقررات و کاهش شان و اقتدار معلمان در مدارس و سطح عمومی جامعه.

البته به نظر می‌رسد ساختار تشکیلاتی، شیوه نگاه تربیتی و تغییرات نسلی دانش آموزان و به تبع معلمان در آموزش و پرورش نیاز به یک پژوهش و شناخت عمیق در درجه اول داشته و در درجه بعدی نیازمند به روز شدن و تدوین استراتژی و راهبرد امروزی و متناسب با این تغییرات میباشد. که به نظر میرسد تاکنون این تغییر رویه‌ها یا بعضا واکنشی بوده و یا بلاجبار صورت گرفته، که مستلزم کارشناسی دقیق، نیازسنجی و تدوین راهکار می‌باشد.

برای مطالعه و دریافت متن کامل این مقاله، روی لینک زیر کلیک کنید.

113213
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.