مشروح سخنرانی مارک اسپر (وزیر دفاع آمریکا) در موسسه رویال یونایتد سرویسز

تهدیدهای نظامی چین، روسیه و ایران

مارک اسپر - جمعه ششم سپتامبر( ۱۵ شهریور ۱۳۹۸) با حضور در «موسسه رویال یونایتد سرویسز» مستقر در لندن، سخنانی با موضوع «مقابله با تهدیدهای فزاینده چین و روسیه و همچنین تلاش برای جلب حمایت از ائتلاف دریایی علیه ایران در تنگه هرمز» ایراد کرد
تصویر تهدیدهای نظامی چین، روسیه و ایران

اخیراً وزیر دفاع آمریکا با حضور در«مؤسسه رویال یونایتد سرویسز (روسی)» در لندن، سخنانی با موضوع «مقابله با تهدیدهای فزاینده چین و روسیه و همچنین تلاش برای جلب حمایت از ائتلاف دریایی علیه ایران در تنگه هرمز» ایراد کرد که مهم‌ترین نکات این جلسه به شرح زیر است:

  • شرایط امروز آمریکا و متحدان آن در اروپا همانند سا‌ل ۱۹۷۳ است. این سال، نمایانگر نقطه بازتابی راهبردی برای ارتش آمریکا، و همچنین بسیاری از متحدان ما بود که در محافظت از آزادی و دموکراسی در سرتاسر جهان سهم داشتند. به‌نحوی که نیروهای ارتش در حال آزمودن دوباره توانایی‌ها و دکترین جنگی خود هستند، و پایگاه صنایع دفاعی باید خطوط مونتاژ خود را برای تولید نسل جدیدی از هواپیماها، کشتی‌ها و وسایل جنگی، دوباره مجهز کند.
  • علت لزوم همه این اقدامات آن است که تهدیدهای جدیدی در افقِ دید مشاهده می‌شود. رقبای راهبردی اکنون نیروهای خود را مدرن، و ارتش‌های خود را حرفه‌ای کرده‌اند و از نیروی نظامی خود برای ترساندن، مجبور کردن و تهدید کردن حاکمیت کشورهای ضعیف‌تر استفاده می‌کنند. به‌منظور مقابله با این تهدیدهای فزاینده، آمریکا و متحدان آن باید اکنون دست به اقدام بزنند.
  • راهبرد دفاع ملی آمریکا به معنای واقعی، به وضوح نمایان می‌کند که رقابت قدرت‌های بزرگ، بار دیگر به نگرانی اصلی امنیت ملی آمریکا تبدیل شده است. آمریکا رو در رو با این چالش مقابله می‌کند، اما اگر قرار است از جهانی که همه ما با هم و به‌واسطه چند دهه جان‌فشانی مشترک ایجاد کرده‌ایم محافظت کنیم، باید همگی عملکرد بهتری در برابر این شرایط از خود نشان دهیم.
  • هایپرسونیک یک فناوری پیشرفته است. آمریکا به­دنبال موشک‌های دارای این فناوری که با سرعتی 5 برابر قدرت صوت حرکت می‌کند، است. این موشک‌ها از قدرت مانور بالایی برخوردار هستند. این موشک‌ها می‌توانند اهدافی را هزاران کیلومتر دورتر هدف قرار دهند. این یک قابلیت بسیار مهم است که نمی‌تواند با سیستم‌های دفاع موشکیِ رایج با آن مقابله کرد. این موضوع سبب شده است که شماری از کشورها به دنبال این فناوری بروند. روسیه و آمریکا و چین به دنبال این فناوری هستند.
  • وزیر دفاع آمریکا یکی از مهمترین مسائل را در سراسر منطقه رفتارهای مخرب ایران دانسته است و گفته است که ایران از شبه‌نظامیان حوثی (جنبش انصارالله) در یمن حمایت می‌کند. حوثی‌ها هر روز موشک‌هایی را به عربستان سعودی و امارات متحده عربی شلیک می‌کنند. این موضوع سبب ویرانی گسترده و هرج و مرج می‌شود. آنها از شبه‌نظامیان در عراق و سوریه و البته در لبنان حمایت مالی می‌کنند. چالش اصلی برای منطقه، ایران است و ایران همانند یک کشور طبیعی رفتار نمی‌کند. ایران به قوانین بین‌المللی پایبند نیست. بنابراین اگر قرار باشد که کنفرانسی امنیت در منطقه برگزار شود؛ چگونگی تعامل با ایران باید بررسی شود.
  • مارک اسپر اظهار داشته است؛ بدیهی است که اختلاف‌نظرهایی بین برخی کشورهای اروپایی و آمریکا و کشورهای دیگر وجود دارد. ما نباید فراموش کنیم که همگان معتقدند که فشار حداکثری ضد ایران موثر بوده است. شرکای ما در خاورمیانه (غرب آسیا) همین نظر را دارند. البته اختلاف‌نظرهایی وجود دارد و ما دچار شکاف هستیم. نظر ما این است که از سیاست فشار حداکثری استفاده کنیم تا ایران بر سر میز مذاکره بازگردد. این موضوع سبب می‌شود که ما بتوانیم به یک توافق جدید برسیم تا این موضوع تضمین شود که ایران به دنبال دستیابی به سلاح اتمی نه تنها در 10 یا 15 سال بلکه برای همیشه نرود.
  • وی همچنین اظهار داشته؛ ما به مسائل دیگر و از جمله فناوری موشکی و رفتارهای مخربی که آنها در سراسر منطقه دارند، توجه داریم. رفتارهای آنها برای مردم منطقه اثرات مخربی به همراه داشته است. معتقدیم که سیاست فشار حداکثری موثر است. ما شاهد اثرات آن بر اقتصادشان، ارزش پول ملی و دیگر بخش‌ها بوده‌ایم. همان­طور که بارها به‌طور شفاف اعلام کرده‌ایم و رئیس‌جمهور هم گفته است که ما خواهان آن هستیم که رهبران ایران بدون هیچ پیش‌شرطی بر سر میز مذاکره بنشینند و راهی را در پیش بگیرند که از درگیری پرهیز کنند و ما را به توافق بهتری برسانند. ما همچنان به فشار خود بر ایران ادامه می‌دهیم. به‌نظرم می‌رسد که ایران به طرف مذاکره پیش می‌رود. ما امیدواریم که این موضوع روی دهد. هدف ما آوردن آنها بر سر میز مذاکره است.

برای مطالعه و دریافت متن کامل سخنرانی مارک اسپر در «موسسه رویال یونایتد سرویسز» از لینک دانلود زیر استفاده کنید.

113243
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.