نشست نوزدهم از سلسله نشست‌های گفتگوهای راهبردی:

ایران و میزبانی قطر در جام‌جهانی 2022

نوزدهمین جلسه از سلسله نشست‌های «گفتگوهای راهبردی»، در تاریخ بیست و ششم اردیبهشت‌ماه 1395، با سخنرانی آقای دکتر مجید تفرشی، پژوهشگر تاریخ و پوریا آستارکی تحلیلگر رسانه و با عنوان «ایران و میزبانی قطر در جام‌جهانی 2022» در سالن نشست‌های مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست‌جمهوری برگزار شد.
تصویر ایران و میزبانی قطر در جام‌جهانی 2022

این جلسه به بررسی ابعاد مختلف میزبانی قطر در جام جهانی فوتبال در سال 2022 از جمله نسبت آن با منافع ملی ما می‌پردازد. دکتر تفرشی بیش از دو سال در ایران و حدوداً چهار سال در عرصه بین‌المللی در نقد میزبانی قطر فعالیت کرده است. مهم نکات ارائه حاضر بدین شرح است:

1- عمده‌ترین دلایل طرفداران میزبانی قطر در جام جهانی: پیروزی برای کشوری شرقی و جهان‌سومی، پیروزی برای جهان اسلام و منطقه خلیج‌فارس. همچنین بهره‌برداری از منافع اقتصادی این رویداد مثلاً در صنعت توریسم برای ما.

2- پنج دلیل اصلی مخالفت با برگزاری جام جهانی در قطر در عرصه بین‌الملل: 1) فساد در فرآیند اعطای میزبانی به قطر. (اروپایی‌ها و به ویژه آمریکا معتقدند این میزبانی با تبانی کسب شده است.) 2) فوت کارگران و شرایط اسفبار آن‌ها در فرآیند آماده‌سازی برای این مسابقات. (کشته‌شدن سه هزار کارگر خارجی تاکنون؛ مقایسه کنید با یک نفر کشته فرآیند آماده‌سازی المپیک 2012 لندن؛ دولت قطر برخلاف وعده‌هایش در عمل کاری برای بهبود وضع حاضر نکرده است.) 3) دمای بالای پنجاه درجه‌ای قطر در فصل برگزاری جام جهانی یعنی تابستان 4) حمایت قطر از تروریسم و داعش به شهادت گزارش‌های سازمان دیده‌بان حقوق بشر 5) خطر عملیات تروریستی از سوی داعش در حین برگزاری جام جهانی 5) سطح پایین فوتبال در قطر

3- بیشترین موج اعتراضات در سطح بین‌المللی به میزبانی قطر در سال 2015 بپا شد. در این سال در مجموع یک میلیون و پانصد هزار تعامل اجتماعی در شبکه‌های اجتماعی با اخبار این رویداد صورت گرفته است که 83 درصدشان علیه برگزاری جام جهانی در قطر بوده است. البته در سال 2016 به جهت مواضع آقای اینفانتینو رئیس جدید فیفا این موج رسانه‌ای تا حدود زیادی فروکش کرد. اما کمپین تغییر میزبانی همچنان بسیار فعال است. (و تا 2017 فعال خواهد ماند)

4- مخالفان ایرانی میزبانی قطر به درستی معتقدند جام جهانی قطر یک پروژه استراتژیک و فرهنگی برای تثبیت نام مجعول خلیج عربی به جای خلیج‌فارس و برای تحکیم مالکیت و حاکمیت عربی بر خلیج‌فارس است. دولت و فدراسیون فوتبال قطر در برنامه‌های توجیهی‌شان مرتباً اعلام کرده‌اند که برگزاری جام جهانی 2022 یک تلاش جمعی کشورهای عربی در این راستاست. خود دولت قطر در کنفرانسی در بروکسل اعلام کرد برگزاری جام جهانی 2022 آخرین میخ بر تابوت خلیج‌فارس خواهد بود.

5- متأسفانه موج اعتراضات گسترده بین‌المللی نسبت به میزبانی قطر چندان در ایران بازتاب نداشت. بخشی از این به فیلتر بودن شبکه‌های اجتماعی به ویژه توییتر در ایران بازمی‌گردد که باعث شده است ما در زمینه کمپین‌سازی و ترند کردن یک خبر در قیاس با اعراب بسیار ضعیف‌تر باشیم. (در نظر داشته باشید اعراب روزانه بیست میلیون توئیت دارند و بعد از قضایای منا در 24 ساعت 400 هزار توئیت علیه حجاج ایرانی داشتند درحالی‌که توئیت‌ها در دفاع از حجاج ایرانی شاید به 10 هزار تا هم نرسید.)

6- اما علاوه بر انفعال در فضای رسانه‌ای و افکار عمومی در ایران، دولت ایران نیز با وجود اینکه در نگهداشتن کیروش توجه خود به افکار عمومی را نشان داد هنوز موضع مشخصی در مورد قطر نگرفته است. از طرف دیگر وزارت ورزش هم (برعکس دخالت‌های گاه‌وبیگاهش در امور فدراسیون فوتبال) در این زمینه به طور کلی منفعل بوده است. دولت ایران باید به موضع شفاف چه له چه علیه میزبانی قطر برسد و از طریق تعامل وزارت ورزش با فدراسیون آن را پیگیری کند. این نکته را هم در نظر داشته باشید که اگر ایرانی‌ها در سطوح مختلف تصمیم به مخالفت با میزبانی قطر بگیرند شاید اولین موردی پس از انقلاب باشد که ایران همگام و همسو با کمپین جهانی در اروپا و آمریکا می‌شود.

برای مطالعه و دریافت متن کامل این مقاله، روی لینک زیر کلیک کنید.

113265
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.