در جلسه با سفارت هلند در تهران مطرح شد:

استفاده از ظرفیت‌های مدیریت سیلاب هلند

معاون پژوهشی و پژوهشگران مرکز بررسی‌های استراتژیک در جلسه‌ای با مشاور ارشد اقتصادی و رایزن کشاورزی سفارت پادشاهی هلند و نمایندگان وزارت نیرو و وزارت خارجه به موضوع نحوه انتقال دانش مدیریت بعد از قوع سیلاب و استفاده از تجارب مدیریت سیلاب کشور هلند در این زمینه برای مدیریت سیلاب ویرانگر فروردین ماه 1398 به بحث و تبادل نظر پرداختند.
تصویر استفاده از ظرفیت‌های مدیریت سیلاب هلند

محافظت در برابر سیلاب جزو حقوق مندرج در قانون اساسی کشور هلند است. بیش از ۵۰٪ از مساحت و ۷۵٪ درصد از زیرساختهای اقتصاد هلند همواره در معرض تهدید مستقیم سیلاب قرار دارد به همین دلیل این کشور در کنترل، حفاظت، همزیستی و بازسازی قبل و بعد از سیلاب در دنیا پیشرو است.

بعد از سیلاب معروف ۱۹۵۳ طرح بزرگ دلتا در این کشور شروع و طی یک برنامه ۴۰ ساله در دهه ۹۰ میلادی فاز آخر آن به بهره برداری رسید. از لحاظ زیرساخت‌ها علاوه بر ساخت تاسیسات هیدرولیکی با رویکردی علمی، طرح‌هایی غیر سازه‌ای برای مدیریت سیلاب را به ارزش ۳ میلیارد دلار از سال ۲۰۰۶ در حال انجام است. از لحاظ ساختارهای دولتی مدیرت سیلاب مشخصا وزارت منابع آب و تاسیسات زیربنایی این کشور متولی مدیریت سیلاب بوده و سایر ساختارهای قبل و حین بحران در ذیل ان متمرکز شده اند. زیرساخت‌های فعلی این کشور برای سیلاب‌های با دوره بازگشت ۱۰۰۰۰ سال آماده شده است. تخصص این کشور به حدی رسیده است که پس از وقوع طوفان سندی، اوباما وزیر مسکن و توسعه شهری خود را موظف به بازدید از هلند و بهره‌گیری از تجارب این کشور در مدیریت سیلاب کرد.

در جلسه برگزارشده در محل مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری، نحوه انتقال دانش مدیریت بعد از قوع سیلاب و استفاده از تجارب مدیریت سیلاب کشور هلند در این زمینه برای مدیریت سیلاب ویرانگر فروردین ماه ۱۳۹۸ و نحوه عملیاتی کردن برنامه «کاهش ریسک بلایا» DRR در مورد سیلاب اخیر کشور و گزارش تهیه شده سفارت هلند مورد بحث قرار گرفت. همچنین راهکارهای تسریع در رفع موانع اجرایی شدن توافقتامه سال ۲۰۱۷ هلند و ایران در مدریت آب و خشکسالی مورد تاکید قرار گرفت. همچنین سفارت هلند خواستار ارائه برنامه‌های ایران در زمینه‌های مرتبط با سازگاری با تغییرات آب و هوایی و ایجاد همکاری‌های دوجانبه در این زمینه بعد از ۲۰۲۰ شد.

113303
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.