مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست‌جمهوری برگزار کرد:

نشست «بررسی آخرین تحولات نظام حاکمیتی چین»

نشست «آخرین تحولات نظام حاکمیتی چین با تأکید بر سخنرانی شی‌جین‌پینگ در هفتادمین سالگرد تأسیس حزب و اسناد بالادستی منتشر شده در 2019 میلادی» 12 آبان 1398 در سالن تدبیر مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست‌جمهوری برگزار شد.
تصویر نشست «بررسی آخرین تحولات نظام حاکمیتی چین»

دبیر علمی این نشست آقای دکتر بهزاد احمدی و دبیر اجرایی آن آقای صادق بوستانی بودند.

در این نشست که با حضور کارشناسان و صاحب‌نظران برگزار شد، آقایان دکتر علمایی فر «مسئول میز چین در وزارت امور خارجه»، ناخدا شهرام کاظمی زاده «وابسته نظامی اسبق ایران در چین»، دکتر مینایی «مدیر گروه دفاعی امنیتی مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست‌جمهوری» و پژوهشگران مرکز مطالعات چین دانشگاه علامه طباطبایی به ایراد نظرات کارشناسی شده خود پرداختند.

در این نشست به مسائل راهبردی همچون بازخوانی سند دفاع ملی چین در عصر جدید و بررسی ابعاد مختلف این سند و به دو مسئله مهم در این سند یعنی صلح‌آمیز بودن برنامه‌های چین در نظام بین‌الملل و نفی سلطه‌طلبی آمریکا پرداخته شد. با توجه به این رویکردهای دولت چین، در سیاست خارجی این کشور مقابله با یک‌جانبه‌گرایی در دستور کار قرار گرفت و چندجانبه گرایی را سرلوحه سیاست‌های خود قرار دادند. با روی کار آمدن شی‌جین‌پینگ در سال 2012 و در دست گرفتن قدرت توسط نخبگان، ساختار سیاسی و اقتصادی چین به کلی تغییر کرد و این کشور از حالت سنتی به تحولات پیشرفته امروزی در حوزه‌های مختلف سوق داده شد. به طور کلی چینی‌ها به دنبال تغییر ساختار نظام بین‌الملل متناسب با فرهنگ و سیاست‌های خود هستند که با نظام غرب محور حاکم برجهان کاملاً متفاوت است. در پایان این نشست نیز کارشناسان به ارائه توصیه‌ها و پیشنهادات خود نسبت به روابط جمهوری اسلامی ایران با دولت چین، پرداختند.

113319
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.