مؤسسه چتم هاوس منتشر کرد:

چنددستگی در خلیج‌فارس: تأثیرات و پیامدهای بحران قطر

برنامه خاورمیانه و شمال آفریقا؛ مؤسسه چتم هاوس سال 2019 در مقاله‌ای با عنوان «چنددستگی در خلیج‌فارس: تأثیرات و پیامدهای بحران قطر» (The Gulf Divided: The Impact of the Qatar Crisis) به بررسی تحریم قطر از ژوئن سال 2017 و اثرات آن سراسر خاورمیانه و شمال آفریقا پرداخته است.
تصویر چنددستگی در خلیج‌فارس: تأثیرات و پیامدهای بحران قطر

در مقدمه این مقاله آمده است:

در اوایل سال 2019، اختلاف و دودستگی در شورای همکاری خلیج‌فارس که ریشه در تحریم قطر از جانب عربستان، امارات، بحرین و مصر داشت، چهره جدیدی از سیاست‌های خاورمیانه به نمایش گذاشت. این بحران از ژوئن 2017 و زمانی آغاز شد که این چهار کشور روابط دیپلماتیک و تجاری خود را با قطر قطع کردند، سفر به این کشور را ممنوع ساختند، اتباع خود را خارج نمودند و سرمایه‌های خود را بیرون کشیدند. دوحه این چهار کشور را متهم کرد که آن‌ها به دنبال ایجاد بحران ارزی در قطر هستند و در ادامه این گمانه‌زنی وجود دارد که فضا را به سمتی ببرند که درگیری نظامی اجتناب‌ناپذیر شود.

قطر به دلیل برخورداری از منابع گسترده اقتصادی و متحدان مهم فرامنطقه‌ای توانسته است که در مقابل تحریم‌ها مقاومت کند. قطر به عنوان صادرکننده برتر گاز طبیعی مایع (ال‌ان‌جی)، از حرکت بسیاری از کشورهای غربی و آسیایی در راستای جابه‌جایی منابع انرژی خود از نفت به ال‌ان‌جی، سود زیادی برده است. قطر از قراردادهای گازی و فعالیت‌های صندوق سرمایه‌گذاری دولتی برای تحکیم روابط خود با بسیاری از کشورهای جهان استفاده کرده است. علاوه بر این، دوحه میزبان مهم‌ترین پایگاه هوایی ایالات‌متحده در خاورمیانه است. اتحاد قطر با ترکیه از هنگام شروع این بحران عمیق‌تر شده است و همچنین روابط خود با ایران را تحکیم بخشیده است. روابط نزدیک قطر با ایران و ترکیه یکی از مسائلی بود که این چهار کشور عربی به آن اعتراض داشتند؛ اما پرواضح است که مسدود ساختن مسیرهای تجاری این کشور از سوی عربستان، دوحه را به سمت پیوندهای نزدیک‌تر با این دو کشور سوق داده است.

برای مطالعه و دریافت متن کامل این مقاله، روی لینک زیر کلیک کنید.

113321
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.