مداخله سعودی در یمن و نسبت آن با داعش

باگذشت حدود یک ماه از حملۀ ائتلاف عربی به رهبری عربستان به یمن، هنوز روشن نیست سعودی‌ها در یمن تا به کجا پیش خواهند رفت؛ اما پرسش این‌جاست که مهم‌ترین هدف این صف‌آرایی ریاض و متحدانش چیست؟
به نظر می‌رسد یکی از اهداف اصلی این اقدام، ارسال پیام شفاف دوستی به داعش باشد و نه کمک به رئیس‌جمهور فراری یمن.
تصویر مداخله سعودی در یمن و نسبت آن با داعش

این کشورها از ترس حملات داعش به منافع آنان، خود را با حمله به شیعیان یمن واکسینه می‌کنند. عربستان در صدر این ائتلاف می‌داند دوام و قوام خلافت اسلامی در موصل بدون حاکمیت بر مکه و مدینه ممکن نیست و دیر یا زود ممکن است داعش با تبلیغات عوام‌فریبانه‌اش نیروهایی را برای این منظور از عربستان جذب کند یا به سمت آن‌ها بفرستد و رویای داعش محقق شود.

مصر طعم تلخ عملیات نظامی داعش در کشور خود را دیده (سربریدن 29 کارگر مسیحی) و احتمال می‌دهد داعش با سلفیان مصری و بقایای اخوان المسلمین متحد شود.

سودان، ترکیه، افغانستان و پاکستان که زمینه‌های حضور داعش در آن‌ها مهیاست از ترس تکرار چنین عملیاتی در کشورهایشان در این ائتلاف شرکت کردند. در حقیقت این کشورها به پیام داعش یعنی «با ما باشید یا بر ما» پاسخ دادند و با این پاسخ داعش را مجاب کردند تا نیروهای مردمی‌اش را علیه حاکمان این کشورها نشوراند و اُمُّ المعارک (اصطلاحی که داعش بسیار به کار می‌برد) را به سمت دیگری سوق دهد.

داعشیان، حاکمان این کشورها را از جملۀ «یَلُونکم مِنَ الکُفار»؛ (کافرانی که نزدیک شمایند) می‌دانند و با همین عنوان تبلیغات بر ضد آنان را سامان می‌دهند. (توبه، 123)

با فرض قبول این نظر می‌توان پیش‌بینی کرد که این عملیات طولانی نخواهد بود و به‌احتمال‌قوی شکل زمینی هم پیدا نخواهد کرد. همین قدر خواهد بود که محاسبات و تحلیل‌های داعش را به هم بریزد. داعش اکنون نمی‌داند باید چه موضعی در برابر این ائتلاف بگیرد آیا باید از فهرست کفار خود نام حاکمیت این کشورها را حذف کند و هدف‌های جدید تعریف کند یا آنکه به مبارزه خود با آنان ادامه دهد و در این صورت با چه توجیهی می‌تواند نیروهای خود را قانع کند.

ایران باید بابیان مواضع جدی و سرسختانه دیپلماتیک در برابر این حمله کمک‌های انسان دوستانه خود به یمن را در قالب قوانین و حقوق بین‌الملل به‌پیش ببرد و مواظب باشد در دام یا تله ائتلاف بر ضد یمن نیفتد. ائتلاف به دنبال تبدیل این جنگ به جنگ شیعه و سنی است تا خود را هم از خطر داعش برهاند و هم ایران را گرفتار کند تا به قول آن‌ها از مداخله‌های ایران در کشورهای عربی آسوده شود و از حملات داعش در امان بماند. حزب‌الله و همه رسانه‌های ایرانی عربی به‌عنوان پشتیبان یمن اکنون باید بر هویت عربی تأکید کنند و پرده از این لکه ننگ بردارند که ثروتمندترین کشور عربی به فقیرترین کشور عربی حمله کرده و خون غیرنظامیان ازجمله زنان و کودکان را ریخته است. عربستان و ائتلاف قطعاً متضرر این بازی‌اند و با مقاومت مردم یمن منافع و آرامش خود را از دست خواهند داد.

.

113360
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.