چند نکته درباره ورود اس 300 به ایران

چند هفته پیش در مسکو مقامات روسی اعلام کردند که سامانه‌های اس300 را به ایران تحویل می‌دهند در پی اعلام همین خبر تحلیل‌های مختلفی بیان می‌شود.
اگر ایران این سامانه موشکی را تحویل بگیرد دومین قرارداد تسلیحاتی تهران با مسکو به‌حساب خواهد آمد که پس از قرارداد فروش موشک‌های «تور- ام 1»، منعقد خواهد شد.
اس300 چه سامانه‌ای است که تا این اندازه خبرساز شده‌است؟
تصویر چند نکته درباره ورود اس 300 به ایران

اس300 یک سیستم دفاع هوایی با توان کار بالا است که در هر نوع شرایط آب‌وهوایی قابل عملیاتی شدن است و توانایی حمله به هواپیما با مانور بالا، موشک‌های کروز، موشک‌های بالستیک و هر هدفی که دارای سرعت‌بالا باشد را دارد.
برد موشک‌های اس300 به 300 کیلومتر می‌رسد و در عین ‌حال قادر به انهدام اهدافی در ارتفاع 27 کیلومتری است. این موشک‌ها برخلاف موشک‌های تور- ام یک قادر هستند جنگنده بمب‌افکن‌های آمریکایی را به‌سادگی هدف قرار دهند.
این سیستم دفاعی، توانایی مقابله با سیستم موشک‌های پاتریوت آمریکایی و ردیابی 100 هدف به‌طور همزمان و نابودی 12 هدف آن در زمانی مشابه را داراست. منحرف کردن یا از کار انداختن اس300 توسط سیستم‌های اغتشاشگر، تقریباً غیرممکن است.
رادار این موشک، از فاصله 250 کیلومتری، جسم پرنده‌ای به ابعاد 25 سانتی‌متر مربع را به‌راحتی تشخیص می‌دهد. مقامات عالی‌رتبه پنتاگون بارها اذعان کرده‌اند آمریکا امروزه هیچ وسیله‌ای برای از کار انداختن موشک مرگبار اس300 را در اختیار ندارد.
روسیه به چه دلیل حاضر شده است این سامانه‌ها را به ایران تحویل دهد؟
روسیه به چند دلیل نسبت به واگذاری این سامانه به ایران راغب است؛
1. با توجه به توافقی که قرار است تا چند ماه آینده بین ایران و گروه ١+٥ امضا شود، تحریم‌های علیه ایران لغو خواهد شد. پس با توجه به پیشرفت‌های صورت گرفته روسیه دلیلی برای پیروی از تحریم‌های گذشته ندارد.
2. با توجه به روابط روسیه و غرب بر سر مسائل اوکراین، دکترین روسیه، اختلاف بر سر سوریه و یمن و با توجه به تحریم‌های صورت گرفته علیه روسیه(به انزوا کشیدن مسکو) کرملین با دادن موشک اس400 به چین، اس300 به سوریه و لغو تحریم موشک اس300 به ایران این پیام را به غرب مخابره می‌کند که مسکو توانایی یافتن شرکای منطقه‌ای را دارد.
3. روسیه بر اساس تجربه‌های پیشین خود از سیاست ایران این‌گونه تصور می‌کند که با نزدیک شدن ایران به غرب، تهران از مسکو فاصله می‌گیرد و روسیه شریکی قدرتمند در خلیج‌فارس را از دست خواهد داد.
4. با توجه به تحریم غرب علیه روسیه، مسکو دیگر نمی‌خواهد با مشکلات مالی بیشتر مواجه شود.
5. روسیه نمی‌خواهد ایران را بیش ‌از پیش ناراحت کند چراکه در 2010 زمان مدودف زمانی که شورای امنیت قطعنامه 1929 علیه ایران را تصویب کرد از تحویل موشک اس300 به ایران اجتناب کرد بعدازآن ایران به دیوان داوری بین‌المللی در ژنو رجوع و غرامت چهار میلیارد دلاری را از مسکو خواستار شد ایران بارها به مسکو یادآوری کرد که روسیه توان انتقال موشک‌ها را به ایران داشت.
چه واکنش‌هایی در پی اعلام این خبر صورت گرفته است؟
ایالات‌متحده آمریکا با توجه به تنش‌های موجود در منطقه و جنگ شیعه و سنی زمان موجود را مناسب ندانسته ‌است چراکه آنان معتقدند با ورود این سامانه به ایران و انجام مهندسی معکوس بر روی این موشک احتمال این‌که ایران دانش و موشکی همانند اس300 را به انصارالله یا حزب‌الله بدهد زیاد است. با توجه به اظهار مقامات ارشد پنتاگون هنوز رقیبی برای این موشک پیدا نشده است پس ایران خواه‌ناخواه به قدرت برتر منطقه تبدیل خواهد شد و این موضوع را عامل خطری برای حفظ منافع ملی خود در منطقه می‌داند.
رژیم صهیونیستی تنها عضو منطقه که دارای کلاهک‌های اتمی است. پیشرفت ایران در حوزه هسته‌ای و موشکی را در تقابل با منافع و امنیت خود می‌داند به همین دلیل بارها خواستار مورد هدف قرار دادن و از بین بردن زیرساخت‌های هسته‌ای و نظامی ایران است با ورود این پدافند هوایی به ایران عملاً این رژیم دچار وحشت شده است و لغو تحریم از سوی روسیه را نتیجه مستقیم مشروعیت ایران از توافق هسته‌ای می‌داند.
نتیجه و پیشنهاد
با لغو این تحریم، تهران که درخطر تهدیدهای رژیم صهیونیستی برای حمله به زیرساخت‌هایش قرار داشت تحویل این سامانه را عامل کمک به ثبات و امنیت پایدار منطقه می‌داند. تحویل سامانه‌های اس300 به ایران اولاً نیازهای این کشور و ثانیاً راهبردهای سیاست خارجی روسیه را محقق می‌کند.
با توجه به ناامنی‌هایی که در منطقه وجود دارد بهتر است که ایران با تکیه‌بر جوانان خود در پی افزایش توان نظامی و بهبود وضعیت دفاعی خود در مرزها و زیرساخت‌های مهم کشور برآید. بهتر است این موشک مورد مهندسی معکوس قرار گیرد تا بتوانیم نیاز خود را به دیگر کشورها کمتر نماییم تا با یک تحریم کشور دچار آسیب نشود. بهتر است در معامله با کشورها پیش‌بینی این‌گونه رفتارها صورت گیرد و جرایم سختی گذاشته شود تا در صورت لغو یک معامله طرف مقابل خود نتواند معامله را به تعویق اندازد و باعث ناامنی شود.

.

113371
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.