تقدیر ویژه جشنواره سینما حقیقت از مستند مادرکشی

مستند تهیه شده در مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست‌جمهوری در نهمین جشنواره بین‌المللی فیلم مستند ایران «سینما حقیقت» مورد تقدیر ویژه هیئت داوران در بخش محیط‌زیست و بحران آب جشنواره قرار گرفت. این مستند با نام «مادرکشی» به کارگردانی کمیل سوهانی و تهیه‌کنندگی محمد شکیبانیا ساخته شده است. «مادرکشی» در بخش پژوهش جشنواره نیز دیپلم افتخار را به خود اختصاص داد.
تصویر تقدیر ویژه جشنواره سینما حقیقت از مستند مادرکشی

مستند «مادرکشی» نگاهی آسیب شناسانه به وضعیت حکمرانی آب در ایران دارد. این فیلم با رویکردی پژوهشی می‌کوشد ضمن به تصویر کشیدن مظاهر و نتایج بحران آب، علل مختلف بوجود آمدن این بحران در ایران را بررسی کند.

سدسازی‌های بی‌رویه و دخالت در اکو سیستم طبیعی، حفر بی‌رویه چاه‌های عمیق، طرح‌های انتقال آب بین‌حوزه‌ای، از بین رفتن منابع زیرزمینی آب، بهره‌وری پایین و برنامه‌ریزی غلط در کشاورزی، جایگزینی مدیریت دولتی به جای مدیریت مردمی از مواردی است که این مستند در تحلیل دلایل بحران آب به آن می پردازد.

در شب اول نمایش این مستند در جشنواره سینما حقیقت که سه‌شنبه 24 آذر 1394 بود دکتر محمد نهاوندیان (رئیس دفتر رئیس‌جمهور)، دکتر حسام‌الدین آشنا (مشاور فرهنگی رئیس‌جمهور و سرپرست مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری)، دکتر معصومه ابتکار (رئیس سازمان محیط زیست)، دکتر مسعود نیلی (مشاور اقتصادی رئیس‌جمهور)، دکتر محمد فاضلی (معاون پژوهشی مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست‌جمهوری) و دکتر داوود پرهیزکار (رئیس سازمان هواشناسی کشور) حضور داشتند.

دکتر حسام‌الدین آشنا سرپرست مرکز بررسی‌های استراتژیک در نخستین شب نمایش این مستند در گفتگو با خبرنگاران درباره این مستند گفت: «موضوع این مستند محیط‌زیست نیست بلکه موضوع آن سیاست‌گذاری محیط‌زیست است. این که ما چه تصمیم هایی گرفتیم و چه تصمیم‌هایی نگرفتیم که نتیجه‌ی آن این وضعی شده است که اکنون با آن مواجه هستیم. در حقیقت همه ی تصاویری که ما در مستند دیدیم و با آن رو به رو شدیم، بهانه‌ای برای فکر کردن درباره‌ی این است که چه کسانی در چه زمانی و چگونه و چرا این تصمیم ها را گرفتند و اکنون با چه تبعاتی به دلیل آن تصمیم ها رو به رو هستیم. این مستند از ما سوال می کند که این کسانی که تصمیم گرفتند و آن ساز و کارهایی که این تصمیمات را اجرا کردند، آیا پاسخگو هستند یا خیر؟ به نظرم این فیلم تلاشی برای پاسخگو کردن کسانی است که این تصمیم ها را گرفتند.

113944
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.