مرکز بررسی‌های استراتژیک منتشر کرد:

ارزیابی طرح تجمیع بیمه‌های درمانی

موضوع بیمه‌های درمانی و تولیت آن‌ها در ایران همواره از موضوعات چالشی بین دستگاه‌های دولتی متعدد بوده است. از بدو تأسیس نخستین صندوق‌های بیمه در ایران موضوع مدیریت آن‌ها بین وزارت بهداری و وزارت کار (وقت) همواره محل اختلاف‌نظر بوده و در مقاطع مختلف تاریخی فرمان مدیریت آن‌ها بین این دو وزارتخانه جابجا شده است.
در دولت یازدهم نیز وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مجدداً موضوع تجمیع و واگذاری تولیت بیمه‌های درمانی به این وزارتخانه را مطرح کرده و به جد پیگیر این درخواست است. ریشه‌دار بودن مباحثه بر سر تولیت بیمه‌ها در دولت‌های مختلف قبل و بعد از انقلاب اسلامی لزوم پایان مباحثه دولتمردان بر سر این موضوع را خاطر نشان می‌کند.

کارشناسی ارشد جامعه‌شناسی

تصویر ارزیابی طرح تجمیع بیمه‌های درمانی

تاریخچه بیمه‌های درمانی و تولیت آن‌ها در ایران، بیان‌گر آن است که در دولت‌های مختلف انرژی، وقت و هزینه‌های قابل‌توجهی بر سر این موضوع صرف شده و بخش‌های مختلف دولت به جای آنکه منابع انسانی و سازمانی خود را صرف امور معطوف به توسعه پایدار کشور کنند صرف مجادله با یکدیگر بر سر کنترل نهادهایی که در آن حداقلی از قدرت و پول انباشته شده است کرده‌اند. ضروری است که یک بار برای همیشه اختلاف دستگاه‌های دولتی بر سر کنترل صندوق‌های بیمه مختومه اعلام شده و بیش از این منابع انسانی و سازمانی دستگاه‌های مختلف دولتی صرف این مجادله تکراری نشود.

نکته مهم در خصوص درخواست وزارت بهداشت آن است که این مجموعه تاکنون گزارشی در خصوص دلایل توجیهی و چگونگی فرایند تجمیع و انتقال صندوق‌های بیمه به هیئت دولت ارائه نکرده است و پیگیری‌های بعدی نیز برای ارسال گزارش‌ها، مطالعات و پژوهش‌های این وزارتخانه درباره چرایی این درخواست به این نتیجه منجر شد که در این وزارتخانه اساساً پژوهشی درباره این موضوع انجام نشده است، به همین دلیل برای بررسی دلایل و نظرات وزارت بهداشت درباره این موضوع به ناچار از داده‌های پراکنده ولی متعددی استفاده شد که مدیران این وزارتخانه در دو سال اخیر از طریق رسانه‌های عمومی درباره این موضوع منتشر کرده‌اند.

* این گزارش در خردادماه سال 1393 تهیه شده است.

برای مطالعه و دریافت متن کامل این مقاله، روی لینک زیر کلیک کنید.

115118
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.